My Favorite Movies


  1. kristyann1
  2. Kristy

Give list a short description

  kristyann1's Rating My Rating
1
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
I love this movie!!!! Great ABBA songs!!!!
2
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
I love Beatles songs!!!
3
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I love this movie!!!!
4
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
Better than the first!!!
5
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
It was so cute!!!
6
Grease 1978,  PG)
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
James Cameron's romantic masterpiece!!!!
8
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
One of my favorite Nora Ephron's films ever made!!!!
9
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
An outstanding classic!!!!
10
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
11
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
Very romantic movie!!!!
12
Overboard 1987,  PG)
Overboard
Hilarious mixed-up ever!!!!
13
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
One of the cutest Reese Witherspoon movies ever made!!!!
14
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
15
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Great movie!!!
16
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Great movie!!! Better than the first!!!
17
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
One of hilarious fairytale movies ever made!!!
18
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Best Science Fiction Comedy ever!!!!
19
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
One of Queen Latifah's hilarious films!!!
20
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
I love this movie so much!!!! Magical, Cute, Sweet, and Funny!!! Kirsten Dunst is adorable and Phil Hartman is hilarious!!!! I think they are perfectly together in chemistry in this bewitching animated movie!!!!
21
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
Great girl-power classic movie!!!!
22
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
Funny and Magical!!! I love those pirates!!!! They are outrageously funny!!!!
23
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Scary, but good!!!
24
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely)
I love that song, "Country Roads!"
25
My Neighbors the Yamadas 1999,  PG)
My Neighbors the Yamadas
Funny and Heartwarming!!!
26
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
Cute movie!!!
27
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
I love this movie!!!
28
Singin' in the Rain 1952,  G)
29
Beauty Shop 2005,  PG-13)
30
Xanadu 1980,  PG)
Xanadu
I love this movie!!!!
31
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
Great Beatles Musical!!!! The blue meanies are hilarious!!!!
32
Dreamgirls 2006,  PG-13)
33
Beverly Hills Chihuahua 2008,  PG)
Beverly Hills Chihuahua
Cute Movie!!!!
34
Beaches 1988,  PG-13)
35
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
Great trilogy!!!!
36
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Very sad and heartwarming movie!!!!
37
The Women 2008,  PG-13)
The Women
Very good cast!!!!
38
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
I love the song Moon River!!!!!
39
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
Very cute and heartwarming movie!!!! I loved it!!!!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. MeMeLand
    MeMeLand posted 3 years ago

    ALOT of good movies on your list!!!!