Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kristine's Rating My Rating
1
Tremors 1990,  R)
Tremors
My personal fav monster movie of all time.
2
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Truly the greatest & most influential action movie of all time.
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
Hilarious! Gotta love the writers.
5
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Love this movie. Nicely cast, and good song choices. Too bad 'come what may' wasn't qualified for awards -because it was originally written for Romeo & Juliet. I thought that Roxburgh was amazing as the duke. I loved, but hated the duke at the same time. He was my favorite character in the movie. If you like musicals, definitely check this out.
6
Back to the Future 1985,  PG)
7
Jurassic Park 1993,  PG-13)
8
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious.. Great movie! Simon Pegg and Nick Frost are quite the duo. This zombie movie spoof kept me laughing non stop and it still manages to keep the gore and suspense, true to the horror classics to which it pays homage. I recommend it to everyone who enjoys zombie movies and good laughs. Love the part in the Winchester when the Queen song comes on. Great movie. Can't wait for Hot Fuzz.
9
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Brilliant.
10
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
Unfortunately for Costner, Alan Rickman stole the spotlight.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments