My Favorite Movies


  kreniux's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
2
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
3
Ratatouille 2007,  G)
4
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
6
300 2007,  R)
7
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
8
50 First Dates 2004,  PG-13)
9
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
10
Aeon Flux 2005,  PG-13)
11
Kilómetro 31 (Km 31) 2007,  R)
12
Cansada de besar Sapos (Tired of Kissing Frogs) 2007,  R)
13
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
14
Flashdance 1983,  R)
15
The Hot Chick 2002,  PG-13)
16
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
17
Vanilla Sky 2001,  R)
18
Man on Fire 2004,  R)
19
Trainspotting 1996,  R)
20
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
21
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
22
Serendipity 2001,  PG-13)
23
Angel Eyes 2001,  R)
24
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
25
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
26
Lucas 1986,  PG-13)
27
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
28
Babel 2006,  R)
29
Pretty Woman 1990,  R)
30
White Chicks 2004,  PG-13)
31
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
32
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
33
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
34
Heaven Can Wait 1978,  PG)
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
37
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
38
The Goonies 1985,  PG)
39
Daredevil 2003,  PG-13)
40
The Matrix Reloaded 2003,  R)
41
Gladiator 2000,  R)
42
Monsters, Inc. 2001,  G)
43
Footloose 1984,  PG)
44
Spider-Man 2002,  PG-13)
45
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
46
Someone Like You 2001,  PG-13)
47
Beauty and the Beast 1991,  G)
48
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
49
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
50
Van Helsing 2004,  PG-13)
51
Troy 2004,  R)
52
Stand by Me 1986,  R)
53
Scary Movie 2000,  R)
54
Scary Movie 2 2001,  R)
55
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
56
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
57
Scooby-Doo 2002,  PG)
58
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
59
The Bodyguard 1992,  R)
60
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
61
Blood Diamond 2006,  R)
62
Sleepy Hollow 1999,  R)
63
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
64
The Mighty Ducks 1992,  PG)
65
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
66
Epic Movie 2007,  PG-13)
67
Thelma & Louise 1991,  R)
68
Risky Business 1983,  R)
69
Monster House 2006,  PG)
70
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
71
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
72
The Beach 2000,  R)
73
Just Married 2003,  PG-13)
74
Happy Feet 2006,  PG)
75
The Butterfly Effect 2004,  R)
76
Just Friends 2005,  PG-13)
77
Ghost 1990,  PG-13)
78
Something More 1999,  R)
79
The Fountain 2006,  PG-13)
80
Apocalypto 2006,  R)
81
Beetlejuice 1988,  PG)
82
Volver 2006,  R)
83
Love Actually 2003,  R)
84
A Walk to Remember 2002,  PG)
85
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
86
The Shining 1980,  R)
87
Inspiracion 2001,  Unrated)
88
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
89
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
90
Mannequin 1987,  PG)
91
The Breakfast Club 1985,  R)
92
Turbulence 2: Fear of Flying 1999,  R)
93
The Bride 1985,  PG-13)
94
Niñas Mal (Charm School) 2006,  R)
95
Boys Don't Cry 1999,  R)
96
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
97
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
98
The Beatles 1965,  Unrated)
99
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
100
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
101
Toy Story 1995,  G)
102
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
103
In Her Shoes 2005,  PG-13)
104
Coming Soon 1999,  R)
105
Help! 1965,  G)
106
Without A Paddle 2004,  PG-13)
107
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
108
Imagine Me & You 2005,  R)
109
Michael Clayton 2007,  R)
110
The Game Plan 2007,  PG)
111
Twilight 2008,  PG-13)
112
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
113
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
114
Roger Dodger 2002,  R)
115
Slumdog Millionaire 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments