My Favorite Movies


  krasos89's Rating My Rating
1
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
I had all my faith rewarded watching this film! Hysterically funny as only life's little dramas can be, a realistic view on modern relationships, on childhood experiences and how they affect our lives growing up, on the misconception of love and the true nature of it... This film is as true as it gets to the real world, nevertheless it remains a reflection of it, an image in a mirror and sometimes even a mirror can distort reality. The last 5 seconds of the film, I believe, are an example of that distortion. Without them this picture could have easily been a documentary. Whether or not it should have been, I leave it up to you...
2
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
3
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
Tarantino proves his directing genius!
4
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Pacino gives a breakthrough performance that won him the oscar for Best Actor!
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
My favorite Kevin Spacey performance!!! He manages to impress with his acting despite the fact that he appears for only the last 20 minutes of the film.
Freeman and Pitt are also excellent!
6
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Tom Cruise is more than good in the role of defense attorney Lt. Daniel Caffey and Jack Nicholson, even though he appears in only three scenes of the film, gives a quite memorable performance!!!
7
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
The apple didn't fall far from the tree... Magnificent direction by Sofia Coppola, excellent performances, a great film...
8
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Amazing photography! The movie itself was kind of slow though. Unsuitable for blockbuster fans!
9
The Crow 1994,  R)
The Crow
The darkest and most atmospheric film of all times!!!
10
Angel Heart 1987,  R)
Angel Heart
Unbelievable! A magnificent, unexpected ending!!!
11
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Another Coppola masterpiece! You'd be crazy not to appreciate the techniques he uses to produce the right emotions! Nam's madness is shown perfectly in the film! Amazing performances by everyone!!!
12
My Son, My Son, What Have Ye Done 2009,  R)
13
The Shawshank Redemption 1994,  R)
14
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, John Cazale in a F.F. Coppola film! What else is there to say?
15
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Unbelievable directing by Coppola!!!
Incredible performance by Oldman!
16
Inglourious Basterds 2009,  R)
17
Eyes Wide Shut 1999,  R)
18
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I can't begin to tell you why this is a great film! It's sad but true! Just watch it! A documentary on modern day relationships and then some! 2 thumbs and 2 big tows up!!!
19
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Divine!!!

Milos Forman directing another masterpiece which stars F. Murray Abraham!
20
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
William Shakespeare's The Merchant of Venice
Incredible cast in one of Shakespeare's most classic works!!! Astonishing performances!!!
21
The Matrix 1999,  R)
22
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
The only film ever to come close to the Godfather! Very enjoyable, complex characters and quite some blood set the mood of this great film! Also Ennio Moricone's soundtrack is an all-time classic!
23
The Departed 2006,  R)
The Departed
It was about time! A long, overdue Oscar for Best Direction to Martin Scorsese and a film so thrilling that you'll find yourself holding your breath during the tense scenes of it! I could start mumbling about performances and plot twists but I think I'll ruin the magic of seeing that film. Just watch it!
24
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
25
The Devil's Advocate 1997,  R)
26
The Shipping News 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments