My Favorite Movies


  kpatton's Rating My Rating
1
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Absolutely the most beautiful sweet movie I have ever seen in the Romance genre. Meg Ryan and Tom Hanks are great together. And, there is old school AOL.
2
That Old Feeling 1997,  PG-13)
That Old Feeling
My all time favorite romantic movie. I love Bette Midler. She's hillarious and enjoyable. The underlying plot between Paula Marshall and Danny Nucci is too wonderful!
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The best cinematography of the whole series so far and by far the best movie overall.
4
Crash 2005,  R)
Crash
I don't know how anyone could say anything bad about this movie. It's message is true; there is prejudice everywhere and in all of us. The acting was wonderful on all accounts as was the script.
5
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
This was a wonderful version, and Keira Knightley played the part just as she should have. The casting was great, the acting and scenes were beautiful.
6
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
The idea seems a bit strange at first, but its ties with history, its use of the actual locations, and a great dialogue help this to be a great movie that never gets old.
7
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
One of the best Bond movies in years. A prequel to the other Bond movies, in that this is about James Bond's early years as a double-0. Daniel Craig brought life to Bond. The story made James look more human, and showed how he later became the man that was. Great movie! And the songs are great.
8
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
The Poseidon Adventure
How I love this movie! Classic, violent. Lot's of death. But it's so addicting!
9
Groundhog Day 1993,  PG)
10
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
This is a cult film for my family. We seriously memorized most of the lines in it. As far as muppet movies go, this one is a classic. Tim Curry! Come on! Anyway, it's funny and silly but a really good movie.

"Dead Tom's dead! Long John shot him!"

"But Dead Tom's always been dead...that's why he's called Dead Tom!"
11
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
12
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
This movie was funny and cute. Drew Barrymore was adorable. Hugh Grant was, as always, charming and silly. The plot was sweet and effective. Great movie, highly recommended!
13
Con Air 1997,  R)
Con Air
Con Air is a little corny, a lot of action, but it is a great movie. Steve Buscemi is so funny, he is wonderful in this, even with not being the main character. Dark humor and great music, and of course, Nicolas Cage!
14
The Shawshank Redemption 1994,  R)
15
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
16
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
17
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
Oh gosh, this movie is one of the best romantic comedies around. Kevin Kline is wonderful, witty, and sexy. Meg Ryan is just as she always is in these films. The plot is interesting and it's actually funny!
18
Alex & Emma 2011,  PG-13)
Alex & Emma
For being a major chick flick, this movie actually has a very good plot. The idea that begins the movie is interesting, although probably not likely.

Kate Hudson is adorable and funny in every character that she plays. The story inside the story is interesting, as is the real romance that blooms between Alex and Emma. It's a great movie over all.
19
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
Do not read the book...nothing like the movie. However, the movie is funny and smart. Dianne Lane is sweet and plays a very down-to-earth character. It's a fun movie, with a good plot.
20
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
For being a chick flick, this movie really does have a good plot. You do have to suspend reality for the whole time travelling thing, but once you get over that, it's very sweet.
21
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
This is a great movie, and one of the best he has done as far as comedy. Some of the scenes are so absurd, that you have to laugh at them. Take a chance on it because it really isn't so awfully annoying :-p
22
Garden State 2004,  R)
Garden State
One of the best soundtracks, precise acting, interesting story, perfect cinematography. Great movie overall.
23
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
This is based on a Shakespear play, did you know? Shakespear's 12th Night, a comedy about love triangles gone wrong and misdirected love. The transition from play to movie is done very, very well.

So the plot has built in success, the script is well written, funny and sweet. Amanda Bynes is so funny in her facial expressions, voices, and delivery that you will be laughing out loud. Throw in some attractive guys and you've got a great movie.
24
Labyrinth 1986,  PG)
25
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992,  G)
26
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
If you can suspend reality long enough to go along with the story, then it really is a good movie. It's the first time I have actually liked Keanu Reeves in anything.

Although it is fairly predictable at times, there are parts where it's very nice, and heartfelt in a way that is not forced. Sandra Bullock never stops being perfect, enjoyable, and beautiful.

Romantic to the final scene.
27
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I wish I had seen the show before I watched this, because the characters were so good and I wanted to understand them more.

Even without seeing Firefly, the movie was fantastic. The action scenes were great and I really found myself getting into the world that was created. An awesome film that's worth giving a try.
28
The Last Unicorn 1982,  G)
29
Finding Nemo 2003,  G)
30
Catch and Release 2007,  PG-13)
31
Peter Pan 1953,  G)
32
Rock-A-Doodle 1992,  G)
Rock-A-Doodle
This movie is so aweseome and I don't know that many people who know about it. Everyone should see it at least once. The songs are catchy, the story is a bit strange, but thoroughly enjoyable.
33
Thumbelina 1994,  G)
Thumbelina
This movie is sweet and the animation is well made. THe songs are sweet and fun. A good movie overall!
34
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
Best TV miniseries ever made! Sweet and funny, well acted, engaging. Go watch it (well, rent it...it's pretty long)
35
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
This movie was much better than I thought it was going to be. The plot runs smoothly, it stays very interesting and goes quick. The story within a story is displayed wonderfully.

Look for the constant use of red, consciously chosen. There are very interesting ways to get 23 in each scene. Count the letters in words, the license plates, etc.

It has a twist ending that I certainly did not expect, but which fit in and was explained well. Worth seeing at least once (maybe twice because you miss a lot the first time).

Oh, and Jim Carrey's hair is wonderful in this! Seriously, I just want to brush it :D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments