My Favorite Movies
| kozureokami's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 3 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 4 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 5 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 6 |
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958, Unrated) |
|
| 7 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 8 |
Captain Ron 1992, PG-13) |
|
| 9 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 10 |
Aliens 1986, R) |
|
| 11 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 12 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Dave 1993, PG-13) |
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 15 |
The Blood of Heroes (Salute of the Jugger) , R) |
|
| 16 |
Azumi 2003, Unrated) |
|
| 17 |
Shogun Assassin 1980, R) |
|
| 18 |
Arahan jangpung daejakjeon (Urban Martial Arts Action) 2004, Unrated) |
|
| 19 |
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) 2001, Unrated) |
|
| 20 |
The Challenge (Equals) (Sword of the Ninja) 1982, R) |
|
| 21 |
Roxanne 1987, PG) |




















