My Favorite Movies


  kozmix84's Rating My Rating
1
The Getaway 1972,  R)
2
Saving Private Ryan 1998,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
4
Empire of the Sun 1987,  PG)
5
The Godfather 1972,  R)
6
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
7
Once Upon a Time in America 1984,  R)
8
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
9
The Godfather, Part II 1974,  R)
10
Patton 1970,  PG)
11
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
12
The Last King of Scotland 2006,  R)
13
The Godfather, Part III 1990,  R)
14
Papillon 1973,  PG)
15
Cool Hand Luke 1967,  PG)
16
The Matrix Reloaded 2003,  R)
17
The Matrix Revolutions 2003,  R)
18
Heat 1995,  R)
19
Minority Report 2002,  PG-13)
20
The Last Samurai 2003,  R)
21
The Usual Suspects 1995,  R)
22
Apocalypse Now 1979,  R)
23
The Dreamers 2003,  NC-17)
24
Elephant 2003,  R)
25
Y Tu Mamá También 2001,  R)
26
Vanilla Sky 2001,  R)
27
Bullitt 1968,  PG)
28
Thank You For Smoking 2005,  R)
29
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
30
Platoon 1986,  R)
31
The Terminal 2004,  PG-13)
32
The Great Escape 1963,  Unrated)
33
The Graduate 1967,  PG)
34
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments