My Favorite Movies


  kozmicbluz's Rating My Rating
1
The Shining 1980,  R)
2
Blade Runner 1982,  R)
3
The Big Lebowski 1998,  R)
4
Memento 2000,  R)
5
Halloween 1978,  R)
6
American Beauty 1999,  R)
7
Ordinary People 1980,  R)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Daniel Day Lewis owns hard
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
12
Adaptation 2002,  R)
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
14
28 Days Later 2002,  R)
15
The Hours 2002,  PG-13)
16
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
17
The Silence of the Lambs 1991,  R)
18
Happiness 1998,  NC-17)
19
Beetlejuice 1988,  PG)
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
21
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
22
Psycho 1960,  R)
23
Fight Club 1999,  R)
24
May 2002,  R)
25
Delicatessen 1991,  R)
26
Training Day 2001,  R)
27
Suspiria 1977,  R)
28
Clue 1985,  PG)
29
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
30
Election 1999,  R)
31
Dark City 1998,  R)
32
Office Space 1999,  R)
33
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
34
Jackie Brown 1997,  R)
35
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
36
Rebecca 1940,  Unrated)
37
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
38
Sleuth 1972,  PG)
39
Insomnia 2002,  R)
40
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
41
The Birds 1963,  PG-13)
42
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
43
Inland Empire 2006,  R)
44
Capote 2005,  R)
45
Great Expectations 1946,  Unrated)
46
Léon (The Professional) 1994,  R)
47
Ravenous 1999,  R)
48
Leaving Las Vegas 1995,  R)
49
Boogie Nights 1997,  R)
50
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
51
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
52
No Country for Old Men 2007,  R)
53
Vertigo 1958,  PG)
54
Raising Arizona 1987,  PG-13)
55
Carrie 1976,  R)
56
The Dark Knight 2008,  PG-13)
57
Donnie Darko 2001,  R)
58
Ed Wood 1994,  R)
59
The Terminator 1984,  R)
60
A Woman Under the Influence 1974,  R)
61
Freeway 1996,  R)
62
Raging Bull 1980,  R)
63
Little Otik 2000,  Unrated)
64
Groundhog Day 1993,  PG)
65
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments