My Favorite Movies


  koyama1954's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Why I love this movie ~Darth Vader telling Luke,"I am your father!" And we meet the greatest Muppet of all~~Yoda!
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Why I love this movie ~ Ewoks! The redemption of Anakin Skywalker!
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
5
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
6
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
7
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
8
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
9
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
10
Superman 1978,  PG)
11
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
12
Superman Returns 2006,  PG-13)
13
Supergirl 1984,  PG)
14
Batman 1989,  PG-13)
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
16
Sheena 1984,  PG)
17
Spider-Man 2002,  PG-13)
18
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
21
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
22
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
23
The Sandlot 1993,  PG)
24
Stand by Me 1986,  R)
25
Untamed Heart 1993,  PG-13)
Untamed Heart
I think I fell in love with Marisa Tomei during this movie.
26
Point Break 1991,  R)
Point Break
From start to finish~one of my favorite movies!
27
Eddie and the Cruisers 1983,  PG)
Eddie and the Cruisers
On The Dark Side is the kind of music I love!
28
The Terminator 1984,  R)
29
Predator 1987,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
Classic 70's Gang movie and why most of America was afraid to walk the street of New York after dark.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments