My Favorite Movies


  kotay3's Rating My Rating
1
All the President's Men 1976,  PG)
2
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Violence, drama, romance and suspense in a perfect mix. Makes ya wanna watch it over and over again.
3
Braveheart 1995,  R)
4
Priest 1994,  R)
5
Mississippi Burning 1988,  R)
6
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
Touching story about friendship under the depression-era.
Gary sinise in one of his best roles ever.
7
Apollo 13 1995,  PG)
8
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
This movie got everything a sci-fi movie needs, good actors, evil aliens and Bill pullman for president^^
9
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
10
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Craig and Mikkelsen on screen is a sight for a sore eye. Interesting plot, cool action sceenes and a female character who played an important roll in the plot. With Mikkelsen's help Craig managed to make one of the best Bond portrays since Connery's time as well as succeeding with his goal to "gay Bond up a bit, the UST was almost touchable..."^^
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Candidate 1972,  PG)
The Candidate
Really good movie about american politics. Kinda slow at times but worth seeing
13
JFK 1992,  R)
14
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
The only movie were I actually liked Brad Pitts performance. And can anyone say UST?^^
15
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
17
Brokeback Mountain 2005,  R)
18
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
19
The Matrix 1999,  R)
20
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
22
The Untouchables 1987,  R)
23
Saving Private Ryan 1998,  R)
24
The Devil's Advocate 1997,  R)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Spirited Away 2001,  PG)
27
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
28
Big Fish 2004,  PG-13)
29
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
30
Sleepy Hollow 1999,  R)
31
Snow White 1996,  G)
32
Bambi 1942,  G)
33
Beauty and the Beast 1992,  G)
34
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
35
Psycho 1960,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments