My Favorite Movies


  1. kosovich
  2. Katie

Give list a short description

  kosovich's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I recommend this to everyone. even if you're not into things like this, it is SOO worth seeing I can not emphasize this enough.
2
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
one of the funniest movies ever :)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
fantastic movie. Good 3-hour version, even better 4-hour version :)
4
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Best freaking movie ever, well writen, great acting by Jodie Foster and incredible acting by Anthony Hopkins. I loved the book, too, and it was very well executed.
5
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
the best movie of the six, pure classic.
6
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
I LOVE this movie. Danny Elfman is amazing.
7
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
My favorite movie since I was three years old. I know it doesn't follow the book but the music and animation just don't get better.
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I had the luck to see this with my best friend breezy (aka aquadragon) great movie in every sense
9
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
Hilarious!!!
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
hilarious, one of my very favorite movies
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
i saw this movie with my great friend Madeline...from the first second we were enthralled, and shared an absolute obbsession of this incredible movie
12
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Danny Elfman is amazing.
13
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
My second favorite Disney film ever.
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I would have given it a full five stars because Alan Rickman and Johnny Depp did so well, but the meat grinder, Mrs. Lovett burning, and the excessive gore were...well, gross.
15
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Incredible movie, many great lines(stand up! I'm not the pope)...not very historically accurate, of course, but still a great movie to watch
16
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
the perfect christmas story
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Great music by John Williams :)
20
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Hilarious movie, I was laughing almost nonstop through the whole thing
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
22
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
23
Tuck Everlasting 2002,  PG)
24
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
I cried so hard at this movie
25
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
26
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Fantastically written, but very strange
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments