Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. korndurst007
  2. James

Give list a short description

  korndurst007's Rating My Rating
1
The Lost Boys 1987,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
get something new out of it every time I watch it
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
Interview with the Vampire 1994,  R)
6
Sin City 2005,  R)
Sin City
LOVE IT. So hot, I love the noir story and background and the abstract colors AND everything about it.
7
Snatch 2001,  R)
Snatch
love this movie. a lot of great scenes
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
beautiful movie very well made
9
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Amazing go see NOW it was so great. My fav was the Uncle Sam part "I want you I want you so bad."
10
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
It was the movie to have people thing of philosophy. It was amazing and I loved it from the first preview I saw
11
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Classic and childhood fav
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
great move Portman does a grate job for a 14 year old
13
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
loved it, even thow Paul Walker is in it, it still was really cool. That is excatly the type of movie I want to make.
14
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
grate movie and grate story
15
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
heck yes. grate movie
16
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
I can watch this over and over and I don't know way.
17
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
an impresive veiw of the futur from the year that this movie was made. and deeply philsophical
18
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
if you like old movies and you can sit down and pay attn to them I would say you should see this movie
19
Blood Simple 1984,  R)
Blood Simple
this Movie is art work every scene and the whole story is close to perfection
20
Rear Window 1954,  PG)
21
True Romance 1993,  R)
True Romance
must see. and FULL of celebrities.
22
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
love this movie childhood fav
23
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
another cult movie of mine I have scene it so many time and c an watch it more.
24
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
this is a cult movie of mine, I can watch this over and over
25
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
I love it. the music is one of the best scores in a movie I have ever heard. A lot of people tell me that it is depressing but I think that it is grate.
26
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
love it one of my favorites.
27
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Love it and Love the abstrace violence. its like a live action anima
28
Inherit the Wind 1960,  PG)
Inherit the Wind
if you like court movies you should like this one

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments