My Favorite Movies


  korkodil's Rating My Rating
1
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
so nice
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
a
3
The Godfather 1972,  R)
4
The Godfather, Part III 1990,  R)
5
Original Sin 2001,  R)
6
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
7
Nixon 1995,  R)
8
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
9
Red Dragon 2002,  R)
10
Bad Boys 1983,  R)
11
The Game 1997,  R)
12
Mystic River 2003,  R)
13
All The King's Men 2006,  PG-13)
14
21 Grams 2003,  R)
15
Shall We Dance 2004,  PG-13)
16
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
17
Angel Eyes 2001,  R)
18
Attack Force Z (The Z Men) 1982,  Unrated)
19
Forever Young 1992,  PG)
20
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
wonderful
21
Chicken Run 2000,  G)
22
The Patriot 2000,  R)
23
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
24
We Were Soldiers 2002,  R)
25
The Passion of the Christ 2004,  R)
26
Above the Law 1988,  R)
27
The Patriot 1998,  R)
28
Attack Force 2006,  R)
29
Philadelphia 1993,  PG-13)
30
Toy Story 2 1999,  G)
31
Saving Private Ryan 1998,  R)
32
Seven (Se7en) 1995,  R)
33
K-PAX 2001,  PG-13)
34
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
35
From Russia With Love 1963,  PG)
36
Goldfinger 1964,  PG)
37
Batman Forever 1995,  PG-13)
38
The Truman Show 1998,  PG)
39
The Mask 1994,  PG-13)
40
Malice 1993,  R)
41
The Others 2001,  PG-13)
42
Cold Mountain 2003,  R)
43
Eyes Wide Shut 1999,  R)
44
Rain Man 1988,  R)
45
Mission Impossible 1996,  PG-13)
46
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
47
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
kheili ghashange
48
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
10 bar bishtar didamesh amma bazam baram jazabe
49
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
50
A Perfect World 1993,  PG-13)
51
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
52
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
53
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
54
The Quick and the Dead 1995,  R)
55
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
56
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
57
Tais-Toi 2003,  Unrated)
58
Ronin 1998,  R)
59
Léon (The Professional) 1994,  R)
60
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
61
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
62
Analyze That 2002,  R)
63
Meet the Parents 2000,  PG-13)
64
Analyze This 1999,  R)
65
Love Story 1970,  PG)
Love Story
very very nice
66
City of Angels 1998,  PG-13)
67
Lord of War 2005,  R)
68
The Kid ,  Unrated)
69
Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin 2003,  Unrated)
70
A King in New York 1957,  G)
71
Monsieur Verdoux 1947,  Unrated)
72
City Lights 1931,  G)
73
The Circus 1928,  G)
74
The Great Dictator 1940,  G)
The Great Dictator
empratur
75
The Gold Rush 1925,  Unrated)
76
A Woman of Paris 1923,  Unrated)
77
The Kid 1921,  Unrated)
78
Shoulder Arms 1917,  Unrated)
79
Tillie's Punctured Romance 1914,  Unrated)
80
Modern Times 1936,  G)
81
The Birds 1963,  PG-13)
82
Mr. & Mrs. Smith 1941,  Unrated)
83
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
yeki az zibatarin filmhaee ke didam !!!!!
84
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
Seven Years in Tibet
yani mishe ye film enghadr ghashang bashe ?????!!!!!
85
Troy 2004,  R)
86
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
87
Leila 1998,  PG)
88
Close-up 1990,  R)
89
The Silence 1998,  Unrated)
90
Flubber 1997,  PG)
91
Bicentennial Man 1999,  PG)
92
Rooban-e ghermez (The Red Ribbon) 1999,  Unrated)
93
El Cid 2008,  Unrated)
94
The Ten Commandments 1956,  G)
95
Julius Caesar 1970,  G)
96
Ben-Hur 1959,  G)
97
Indio Black, sai che ti dico: Sei un gran figlio di..(Adios Sabata) 1971,  PG-13)
98
The Magnificent Seven 1960,  R)
99
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
100
Papillon 1973,  PG)
101
Red Sun 1971,  PG)
102
Zorro ,  G)
103
The Message 1976,  PG)
104
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
105
Arsène Lupin 2004,  Unrated)
Arsène Lupin
ghashang bood

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments