Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  korbymc's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
The Last Legion 2007,  PG-13)
3
Shoot 'Em Up 2007,  R)
4
Troy 2004,  R)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
6
American Soldiers: A Day in Iraq 2005,  R)
7
An American Haunting 2006,  PG-13)
8
Billy Madison 1995,  PG-13)
9
Blue Juice 1995,  R)
10
Brewster's Millions 1985,  PG)
11
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) 1971,  PG)
12
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion) 1967,  Unrated)
13
Carry On: Don't Lose Your Head (Carry on Pimpernel) 1966,  Unrated)
14
Carry on Jack (Carry on Sailor) (Carry on Venus) 1963,  Unrated)
15
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) 1970,  R)
16
Carry On Screaming! 1966,  Unrated)
17
Carry on Doctor 1968,  PG)
18
Carry on Camping 1969,  R)
19
Carry on Matron 1973,  R)
20
Carry on Columbus 1992,  R)
21
Carry on Emmannuelle 1978,  R)
22
That's Carry On 1977,  Unrated)
23
Carry on England 1976,  R)
24
Carry on Behind 1975,  R)
25
Carry on Dick 1974,  R)
26
Carry on Girls 1973,  R)
27
Carry on Abroad 1974,  R)
28
Carry on Henry 1970,  R)
29
Carry on Loving 1970,  R)
30
Carry on Again Doctor 1969,  Unrated)
31
Carry On... Up the Khyber 1968,  Unrated)
32
Carry on Cowboy (The Rumpo Kid) 1963,  Unrated)
33
Carry on Cleo (Caligula: Funniest Home Videos) 1965,  Unrated)
34
Carry on Spying (Agent Oooh!) 1964,  Unrated)
35
Carry on Cabby (Call Me a Cab) 1963,  Unrated)
36
What a Carry On: Twice Round the Daffodils 1962,  Unrated)
37
Carry on Regardless 1961,  Unrated)
38
Carry on Constable 1960,  Unrated)
39
Carry on Sergeant 1958,  Unrated)
40
Chopper 2000,  R)
41
Cruel Intentions 1999,  R)
42
Dazed and Confused 1993,  R)
43
Die Hard 1988,  R)
44
Domino 2005,  R)
45
Empire Records 1995,  PG-13)
46
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
47
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
48
Fight Club 1999,  R)
49
Four Brothers 2005,  R)
50
Girl, Interrupted 1999,  R)
51
Gladiator 1992,  R)
52
Gladiator 2000,  R)
53
Grandma's Boy 2006,  R)
54
Green Street Hooligans 2005,  R)
55
Human Traffic 1999,  R)
56
Into the Blue 2005,  PG-13)
57
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
58
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
59
Kiss of the Dragon 2001,  R)
60
Romeo Must Die 2000,  R)
61
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
62
Kingdom of Heaven 2005,  R)
63
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
64
Mallrats 1995,  R)
65
Menace II Society 1993,  R)
66
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
67
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
68
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
69
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
70
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
71
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
72
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
73
Vegas Vacation 1997,  PG)
74
National Security 2003,  PG-13)
75
National Treasure 2004,  PG)
76
Next 2007,  PG-13)
77
Night at the Museum 2006,  PG)
78
Nuns on the Run 1990,  PG-13)
79
Turistas (Paradise Lost) 2006,  R)
80
Romper Stomper 1993,  NC-17)
81
Rocky 1976,  PG)
82
Rocky II 1979,  PG)
83
Rocky III 1982,  PG)
84
Rocky IV 1985,  PG)
85
Rocky V 1990,  PG-13)
86
Rocky Balboa 2006,  PG)
87
Scrapbook 1999,  Unrated)
88
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
89
The Sex Lives of the Potato Men 2004,  Unrated)
90
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
91
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
92
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
93
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
94
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
95
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
96
Superbad 2007,  R)
97
The Breakfast Club 1985,  R)
98
The Football Factory 2004,  R)
99
The Goonies 1985,  PG)
100
The Heartbreak Kid 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments