My Favorite Movies


  kooll's Rating My Rating
1
Grindhouse 2007,  R)
2
Blade Runner 1982,  R)
3
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
School suck and we all know it we just don't say it. This is the most over looked high school film out there, its funny, smart an will make you think.
4
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
I love the comic book and this kept the character true to the book. a good action flim. for those that have not seen this get the directors cut it has a better flow.

If your a comics fan get the graphic novels its worth it.
5
In the Mouth of Madness 1994,  R)
6
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
This is an awesome movie all the performances were top notch. its not a comidy and i woundn't call it dark comidy but is odd and I like it.
7
Back to the Future 1985,  PG)
8
Fight Club 1999,  R)
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
this is a modern masterpiece, that action movies did not have to be mindless bomb blasts and high kicks. That the adience is actually smart and you don't have to dumb shit down.
10
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
this was the best movie I have seen in along time.
Its a window to what could happen in the future.
11
Predator 1987,  R)
12
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
this defined a genra and has influnced many people myself included the concept was not that out there but what they pulled off was something new a fresh and freaky.
13
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
robots fighting robots what else do you want
14
Serenity 2005,  PG-13)
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
17
Alien 1979,  R)
18
Aliens 1986,  R)
19
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
its old and it can be cheesy at moments but that is why its loved. An because its as funny as hell.
Do you have your boom stick?
20
Halloween 1978,  R)
Halloween
this is a classic if there is one horror movie to see it's this.
21
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
whats to say, every thing you want to see in a film that has Devi'sl in it's title.
those with weak stomachs, and the easily offended can look else where for a good time.
22
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
one of the biggest twists in a horror flick.
a modern classic, and if you don't like it we can take it out side;)
23
Hellraiser 1987,  R)
24
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
I saw this when I was 7 and have never forgotten it.
25
Frankenstein 1931,  Unrated)
26
Night of the Living Dead 1968,  R)
27
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
I know I said I don't like remakes but this was good becuse it was done right more of a reimagen
28
Dawn of the Dead 1978,  R)
29
The Thing 1982,  R)
30
300 2007,  R)
300
Violently Awesome. the best action film I've seen. Visual candy for the eyes.
this is a story of honor, duty and sacrifice.
31
Gladiator 2000,  R)
32
Black Hawk Down 2001,  R)
33
Red Dawn 1984,  PG-13)
34
Platoon 1986,  R)
35
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
36
Caddyshack 1980,  R)
37
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
38
There's Something About Mary 1998,  R)
39
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
I love the charater, I just think it could have been a lot better then what it was, they went for the corny action and nothing that inventive.
For those that like the first 2 then this is a must see it finishes the story.

I think John should have gotten the scar on his face in this one it would have added to the film.
40
Kalifornia 1993,  R)
41
Naked Lunch 1991,  R)
42
Jackie Brown 1997,  R)
43
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
44
A Scanner Darkly 2006,  R)
45
Blood Diamond 2006,  R)
46
Sling Blade 1996,  R)
47
The Departed 2006,  R)
48
The Monster Squad 1987,  PG-13)
The Monster Squad
this is another movie where the childhood memmory is better then what you just saw but its still an good movie because of the monsters.

five stars for saying chicken shit
49
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
this was woth the wait, suspence, action gore every thing one wants in a vampire movie.

I loved the comic, and they follow it but at the sametime opening the story up
the one thing that made the movie is they kept Ben Templesmith's vampire design the freaky bastards

I hope they make Dark Days now.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments