My Favorite Movies


  KoolKatzz's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
my favorite all time movie. tied with braveheart. loved it. great story! still will watch over and over again.
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Excellent movie . loved it . this one and Gladiator are my favorites!!!1
4
300 2007,  R)
300
whoo my kind of movie . it made Gladiator and Braveheart look like a picnic. very graphic. storyline was good . close to being my favorite
5
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
awesome movie!!! anthony Hopkins definitely a great actor in this movie.
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
awesome finally to the trilogy great effects
7
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
this movie is awesome !!!!!!!!!! I loved it . the starting was a bit weird and hard to follow but man stick with it and watch it CLOSELY!!! it's great . should be a definite for best picture this year.
8
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Tatanka!!!!! Tatanka!!!!!!!

Fantastic story , good acting, really long, but still great to watch!!! hats off to Kevin Costner for making a good movie.
9
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
This was another movie that should have one for best picture. It's another one of my favs!!!!!!

"Take my hands Boss"""
10
Seabiscuit 2003,  PG-13)
Seabiscuit
One of if not the best horse movies you will ever see . it's funny sad and overall a well done movie that shows against all the odds you can be a winner
11
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
This has got to be themovie that has made me jump the most!!!! It's not gory,no slashing or anything no swearing . It starts back in the 1800's and is so jumpy it actually got me again the second ,third, and fourth time i watched it . Man great storyline and based on true events . good movie. It's a bout freaking time someone made a real good jump out of your seat thriller!!!!!
12
The Ref 1994,  R)
The Ref
I love this freakin movie . It is one of my favorites to watch. Every year since 95 I have watched this movie at least three times each Christmas season. Love it everytime I see it
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
great movie . way better then episode 1 and 2 put together. I like how you can watch this one and then watch episode four Star wars and it seems like it continues on even though they are actually16 yrs apart
14
Saw 2004,  R)
Saw
Oi!!!! talk about feeling pain in this movie. great storyline. keeps you guessing what is actually going on.
15
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
This should of won best picture in 2000. What a great story . I like those kinda of movies where the rug is pulled out from under you're feet and you are blind sighted to what was going on the whole time . These kind of movies are the ones that will make you watch over and over again to see what you missed the first time
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
awesome for a superhero movie. it makes you laugh, cry and cheer for the good guy who is an average joe in the real world
17
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Good stuff, another one of my favs.
18
The Italian Job 2003,  PG-13)
19
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
Great cop,love story,drama movie .whatever you wanna call it . It was enjoyable
20
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
loved it. Way more dinosaurs. Not as good as a story line then the original. more ripping and gouging in this one too.!!!
21
A Man Apart 2006,  R)
A Man Apart
Probably the best Vin Diesel movie you will see. . Great story .
22
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Another great sequal that will soon be a trilogy . great effects. I have been waiting a long time for someone to put the Marvel comic heros to life. The actors used in it fit perfect to the ones in the comic book. halley Berry, Hugh Jackman and Patrik Stewart did a fantastic job as Storm,Wolverine, and Professor X.
23
The Rock 1996,  R)
The Rock
My man at his best go Sean Connery!!! "Welcome to the rock"
24
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
great movie . loved Julia Roberts in this. I 'm glad she won best actress for it . storyline well done !!!!
25
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
What a team!!! I liked this moved. I think it was Bruce's best one besides the sixth sense. Best line " Oh great i'm with Nancy F**king Drew"
26
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Rack another one up for Jim Carey except this one Steve Carrell takes the funniest part in a movie. "And my hairy little nipples went to France" I liked it a lot.
Why did you let poor Leo De Caprio Drown? was it because you didn't want to freeze your big fat Ass!!!!!!!!!!
27
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
"Ohhhhhhhh.......Kelly Clarkson!!!!!!!" Another funny movie by Steve Carrell
28
Frailty 2002,  R)
Frailty
Creepy movie I loved it. Matt did an amazing job in this one .
29
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
excellent!!! the best of the Austin Powers movies. the first and second were alright for a laugh , but whoever thought of the comedy for this one needs a big pay raise. my favorite line "How bout no you crazy Dutch Bastard!!!!"
30
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
3000 Miles to Graceland
Great movie!!! I liked it. Very different but very entertaining

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments