My Favorite Movies


  komochos's Rating My Rating
1
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
super cool
2
Beetlejuice 1988,  PG)
3
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This movie is really cool!It's also directed by my favorite director, Tim Burton. I know maybe most of you already watched it already. And I know it's old news but its relly fun to watch. :))
5
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
6
Wishing Stairs 2003,  R)
Wishing Stairs
it's all of my three favorite things put together..ballet, art, and horror..amazing
7
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
8
Silent Hill 2006,  R)
9
Sleepy Hollow 1999,  R)
10
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
11
Dead and Breakfast 2004,  R)
12
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
13
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
14
James and the Giant Peach 1996,  PG)
15
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
16
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
18
The Butterfly Effect 2004,  R)
19
The Hot Chick 2002,  PG-13)
20
Mean Girls 2004,  PG-13)
21
She's All That 1999,  PG-13)
22
Uptown Girls 2003,  PG-13)
23
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
24
Sleepover 2004,  PG)
25
Billy Madison 1995,  PG-13)
26
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
27
Bring It On 2000,  PG-13)
28
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
29
Go Figure 2005,  Unrated)
30
Stick It 2006,  PG)
31
Center Stage 2000,  PG-13)
32
The Sandlot 2 2005,  PG)
33
Not Another Teen Movie 2001,  R)
34
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
35
Eurotrip 2004,  R)
36
Matilda 1996,  PG)
37
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
38
Blue Crush 2002,  PG-13)
39
Honey 2003,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
great movie!!loved every part of it!
41
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
43
The Perfect Score 2004,  PG-13)
44
Just My Luck 2006,  PG-13)
45
Slap Her... She's French 2002,  PG-13)
46
Whatever It Takes 2000,  PG-13)
47
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
48
Zoolander 2001,  PG-13)
49
Ghost World 2001,  R)
50
A Goofy Movie 1995,  G)
51
Anastasia 1997,  G)
52
Ed Wood 1994,  R)
53
Elizabethtown 2005,  PG-13)
54
Monkeybone 2001,  PG-13)
55
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
56
Born Free 1965,  PG)
57
Recess: School's Out 2001,  G)
58
An Extremely Goofy Movie 2000,  G)
59
Catch That Kid 2004,  PG)
60
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
61
The Cutting Edge: Going for the Gold 2006,  PG-13)
62
Vincent 1982,  G)
63
Fantastic Four 2005,  PG-13)
64
Idle Hands 1999,  R)
65
Casper 1995,  PG)
66
Motocrossed 2001,  Unrated)
67
Get A Clue 2002,  G)
68
Cry Wolf 2005,  PG-13)
69
Little Secrets 2002,  PG)
70
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
71
The Covenant 2006,  PG-13)
72
She's the Man 2006,  PG-13)
73
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
74
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
75
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
76
Accepted 2006,  PG-13)
77
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
i love watching this movie.
78
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
79
The Little Vampire 2000,  PG)
80
Fired Up 2009,  PG-13)
81
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
82
Coraline 2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments