My Favorite Movies


  1. komanchhe
  2. Truth

My Top at this time...

  komanchhe's Rating My Rating
1
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
3
Killing Me Softly 2002,  R)
4
Zatôichi 1989,  Unrated)
5
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
6
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
7
Snatch 2001,  R)
8
Yojimbo 1961,  Unrated)
9
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) 2006,  Unrated)
10
Something New 2006,  PG-13)
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
12
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
13
Enter the Dragon 1973,  R)
14
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
15
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
16
Django 1966,  Unrated)
17
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
classic even if many sample on it!!
18
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
19
Hoodlum 1997,  R)
20
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) 1993,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments