My Favorite Movies


  1. kolint
  2. Kolin

My top 25 movies of all time.

Near misses include:

Day After Tomorrow, Bourne Supremacy, Bourne Identity, Silent Hill, Alien vs Predator, 28 Days Later, 28 Weeks Later, Brick, Matrix Reloaded, Matrix Revolutions, Ring 2, Shrek, Million Dollar Baby, The Village, Silence of the Lambs, Sixth Sense, Dark Water, Identity, Minority Report, Final Destination, Ocean's Eleven and Blood Diamond.

  kolint's Rating My Rating
1
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Blown away by this, a complete masterpiece by Danny Boyle. A few oddities but it's near-perfect to me.
2
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Absolute class from David Fincher - my fav director. Very moody sets, excellent ending and fine performances from the actors. Superb ending.
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Totally class, very original. I love the concept of the movie and the action scenes are unbeatable.
4
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Visually stunning! The long, long scenes are amazing, especially the ending which is the best bit of film I've ever seen.
5
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
A perfect ending to a brilliant trilogy. Film editing to ravel any movie. Action shots to the best. Second only to Pirates of the Caribbean in the trilogy lists.
6
Predator 1987,  R)
Predator
Best badly there is. The storyline is ropey at best the acting is not that great either and there's the odd 1 or 2 sfx mishaps but I love this movie.
7
Aliens 1986,  R)
Aliens
Better than the original IMHO, James Cameroon's background is special/visual affects makes this a fantastic looking movie.
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
Martin Scorsese's best movie, huge class of big-name actors all performing to the best. Excellent!
9
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Class, class, class! Love the ending.
10
Saw 2004,  R)
Saw
On the edge of your seat suspense, excellent ending. A great start to a good set of movies.
11
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Prefer this over the original Jap version (well I don't speak Japanese), excellent thriller.
12
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
Ridley Scitt's best movie. Visually beautiful. Love the it has been converted from real-life events to the movie screen by merging several characters into one.
13
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
David Fincher again makes a brilliant movie. Great performances from the actors, excellent version of the overly produced movie/story.
14
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
Better than 2001 by a mile IMHO, visually stunning considering it's age, great story.
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Brilliant.
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Excellent, just like the rest and is the best trilogy ever IMHO.
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Over the top? So what, this is great. Great trilogy.
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Yes this is pretty boring for the most part, but it's a build-up, and I feel needed, to a superb ending.
19
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
David Fincher does it again with this. Another fine ending to a great movie.
20
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
Excellent movie!
21
Memento 2000,  R)
Memento
A great great told is a great way.
22
High Crimes 2002,  PG-13)
High Crimes
Superb movie.
23
Basic 2003,  R)
Basic
Yep not high on most people's list but I thought this was excellent.
24
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
A classic I would say.
25
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Masterful.
26
Inception 2010,  PG-13)
Inception
One of the best movies ever. Why doesn't Hollywood make more movies like these. Visually stunning, great story, superb concept and loved the acting and action.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments