My Favorite Movies
| kokodreamz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Stepford Wives 2004, PG-13) |
|
| 2 |
The Human Stain 2003, R) |
|
| 3 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 4 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 5 |
To Die For 1995, R) |
|
| 6 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 7 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 8 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 9 |
Hancock 2008, PG-13) |
|
| 10 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 12 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 13 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Six Degrees of Separation 1993, R) |
|
| 15 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 16 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 17 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 18 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 19 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 20 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 21 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 22 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 23 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 24 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 25 |
54 1998, R) |
|
| 26 |
Sin City 2005, R) |
|
| 27 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 28 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 29 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 30 |
The Bonfire of the Vanities 1990, R) |
|
| 31 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 32 |
Color of Night 1994, R) |
|
| 33 |
Fatal Attraction 1987, R) |
|
| 34 |
Reversal of Fortune 1990, R) |
|
| 35 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 36 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 37 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 38 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 39 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 40 |
Jungle Fever 1991, R) |
|
| 41 |
The Rich Man's Wife 1996, R) |
|
| 42 |
Oprah Winfrey Presents: The Wedding 1998, Unrated) |
|
| 43 |
Dorothy Dandridge: An American Beauty 2003, Unrated) |
|
| 44 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 45 |
The War of the Roses 1989, R) |
|
| 46 |
Rising Sun 1993, R) |
|
| 47 |
Jumper 2008, PG-13) |
|
| 48 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 49 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 50 |
The Long Kiss Goodnight 1996, R) |
|
| 51 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 52 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008, PG-13) |
|
| 53 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 54 |
The Texas Chainsaw Massacre 2003, R) |
|
| 55 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 56 |
Identity 2003, R) |
|
| 57 |
Runaway Jury 2003, PG-13) |
|
| 58 |
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997, R) |
|
| 59 |
The Cell 2000, R) |
|
| 60 |
The Inkwell 1994, R) |
|
| 61 |
Sex and the City 2008, R) |
|
| 62 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 63 |
A Man Apart 2006, R) |
|
| 64 |
Dead Presidents 1995, R) |
|
| 65 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 66 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 67 |
Dolores Claiborne 1995, R) |
|
| 68 |
Misery 1990, R) |
|
| 69 |
Diabolique 1996, R) |
|
| 70 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 71 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 72 |
Casino 1995, R) |
|
| 73 |
Sliver 1993, R) |
|
| 74 |
Intersection 1994, R) |
|
| 75 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 76 |
Dark City 1998, R) |
|
| 77 |
From Hell 2001, R) |
|
| 78 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 79 |
The Brothers Grimm 2005, PG-13) |
|
| 80 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 81 |
Disclosure 1994, R) |
|
| 82 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 83 |
Guess Who 2005, PG-13) |
|
| 84 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 85 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 86 |
25th Hour 2003, R) |
|
| 87 |
American History X 1998, R) |
|
| 88 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 89 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 90 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 91 |
Troy 2004, R) |
|
| 92 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 93 |
Snatch 2001, R) |
|
| 94 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 95 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 96 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 97 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 98 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 99 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 100 |
Splash 1984, PG) |
|
| 101 |
The Money Pit 1986, PG) |
|
| 102 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 103 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 104 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 105 |
Proof of Life 2000, R) |
|
| 106 |
300 2007, R) |
|
| 107 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 108 |
When a Man Loves a Woman 1994, R) |
|
| 109 |
Mission To Mars 2000, PG) |
|
| 110 |
Summer of Sam 1999, R) |
|
| 111 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 112 |
Wolf 1994, R) |
|
| 113 |
sex, lies, and videotape 1989, R) |
|
| 114 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 115 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 116 |
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007, R) |
|
| 117 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 118 |
Crash 2005, R) |
|
| 119 |
Beloved 1998, R) |
|
| 120 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 121 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 122 |
Tequila Sunrise 1988, R) |
|
| 123 |
Superbad 2007, R) |
|
| 124 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 125 |
Traitor 2008, PG-13) |
|
| 126 |
Syriana 2005, R) |
|
| 127 |
Brown Sugar 2002, PG-13) |
|
| 128 |
Love Jones 1997, R) |
|
| 129 |
Fahrenheit 9/11 2004, R) |
|
| 130 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 131 |
Sicko 2007, PG-13) |
|
| 132 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 133 |
Alexander 2004, R) |
|
| 134 |
Hackers 1995, PG-13) |
|
| 135 |
Original Sin 2001, R) |
|
| 136 |
The Scorpion King 2002, PG-13) |
|
| 137 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 138 |
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008, G) |
|
| 139 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 140 |
How the Grinch Stole Christmas 2000, PG) |
|
| 141 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 142 |
Once Bitten 1985, PG-13) |
|
| 143 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 144 |
Training Day 2001, R) |
|
| 145 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 146 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 147 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 148 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 149 |
Glory 1989, R) |
|
| 150 |
Fallen 1998, R) |
|
| 151 |
Mississippi Masala 1991, R) |
|
| 152 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 153 |
The Joy Luck Club 1993, R) |
|
| 154 |
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006, R) |
|
| 155 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 156 |
Contact 1997, PG) |
|
| 157 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 158 |
Amistad 1997, R) |
|
| 159 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 160 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 161 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 162 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 163 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 164 |
200 Cigarettes 1999, R) |
|
| 165 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 166 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 167 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 168 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 169 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 170 |
One Hour Photo 2002, R) |
|
| 171 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 172 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 173 |
Mr. Brooks 2007, R) |
|
| 174 |
JFK 1992, R) |
|
| 175 |
The Postman 1997, PG-13) |
|
| 176 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 177 |
Wyatt Earp 1994, PG-13) |
|
| 178 |
No Way Out 1987, R) |
|
| 179 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 180 |
House of Sand and Fog 2003, R) |
|
| 181 |
Elf 2003, PG) |
|
| 182 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 183 |
What's Love Got To Do With It? 1993, R) |
|
| 184 |
How Stella Got Her Groove Back 1998, R) |
|
| 185 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 186 |
Event Horizon 1997, R) |
|
| 187 |
Bobby 2006, R) |
|
| 188 |
Higher Learning 1995, R) |
|
| 189 |
Deep Cover 1992, R) |
|
| 190 |
The Tuskegee Airmen 1995, PG-13) |
|
| 191 |
Bad Company 1995, R) |
|
| 192 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 193 |
A Perfect Murder 1998, R) |
|
| 194 |
Proof 2005, PG-13) |
|
| 195 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 196 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 197 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 198 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 199 |
Bangkok Dangerous 2008, R) |
|
| 200 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 201 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 202 |
8MM 1999, R) |
|
| 203 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 204 |
Kiss of Death 1995, R) |
|
| 205 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 206 |
A Mighty Heart 2007, R) |
|
| 207 |
Gia 1998, R) |
|
| 208 |
Righteous Kill 2008, R) |
|
| 209 |
88 Minutes 2007, R) |
|
| 210 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 211 |
Scarface 1983, R) |
|
| 212 |
Heat 1995, R) |
|
| 213 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 214 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 215 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 216 |
The Insider 1999, R) |
|
| 217 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 218 |
Hide and Seek 2005, R) |
|
| 219 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 220 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 221 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 222 |
Godsend 2004, PG-13) |
|
| 223 |
The Score 2001, R) |
|
| 224 |
Mary Shelley's Frankenstein 1994, R) |
|
| 225 |
15 Minutes 2001, R) |
|
| 226 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 227 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 228 |
The Reaping 2007, R) |
|
| 229 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 230 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 231 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 232 |
Monster 2003, R) |
|
| 233 |
The Astronaut's Wife 1999, R) |
|
| 234 |
Reindeer Games (Deception) 2000, R) |
|
| 235 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |









































































































































































































































