My Favorite Movies


  koji3000's Rating My Rating
1
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Kikuchiyo: "What do you think of farmers? You think they're saints? Hah! They're foxy beasts! They say, "We've got no rice, we've no wheat. We've got nothing!" But they have! They have everything! Dig under the floors! Or search the barns! You'll find plenty! Beans, salt, rice, sake! Look in the valleys, they've got hidden warehouses! They pose as saints but are full of lies! If they smell a battle, they hunt the defeated! They're nothing but stingy, greedy, blubbering, foxy, and mean! God damn it all! But then who made them such beasts? You did! You samurai did it! You burn their villages! Destroy their farms! Steal their food! Force them to labour! Take their women! And kill them if they resist! So what should farmers do?"
2
Yojimbo 1961,  Unrated)
3
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
4
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Cheyenne: "You know, Jill, you remind me of my mother. She was the biggest whore in Alameda and the finest woman that ever lived. Whoever my father was, for an hour or for a month - he must have been a happy man."
5
La Jetée (The Pier) 1962,  Unrated)
La Jetée (The Pier)
One of the most influential, radical mind-bending science-fiction films ever made, La jetée is one of the most daring and uncompromising films in cinema history. Chris Marker has been challenging moviegoers, philosophers, and himself for years with his complex queries about time, memory, and the rapid advancement of life on this planet. This filmâ??a tale of time travel told in still imagesâ??is still one of the most influential and deeply philosophical films ever made.
6
Groundhog Day 1993,  PG)
7
Umberto D. 1952,  Unrated)
8
Shree 420 (Mr. 420) 1955,  Unrated)
9
Fengkuang de shitou (Crazy Stone) 2006,  Unrated)
10
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005,  Unrated)
11
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
Cop 223: We split up on April Fool's Day. So I decided to let the joke run for a month. Every day I buy a can of pineapple with a sell-by date of May 1. May loves pineapple, and May 1 is my birthday. If May hasn't changed her mind by the time I've bought thirty cans, then our love will also expire. "If my memory of her has an expiration date, let it be 10000 years."
12
Fallen Angels 1995,  Unrated)
13
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
15
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
16
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
Rashômon (Rashomon) (In the Woods)
This film is a cinematic archetype that has served as a template for many a film since. Brimming with action while incisively examining the nature of truth and human weakness, Rashomon is perhaps the finest film ever to investigate the philosophy of justice. Kurosawa reveals the complexities of human nature as four people recount different versions of the story of a man's murder and the rape of his wife, suggesting the nature of truth is something less than absolute.
17
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
18
Mulholland Drive 2001,  R)
19
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
20
Blade Runner 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments