My Favorite Movies
Give list a short description
| koeniel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Children of Men 2006, R)
It's dark, grim, intense and haunting; very depressing yet a film to be watched more than once. |
|
| 2 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 3 |
V for Vendetta 2006, R)
This is what you get when you mix the Phantom of the Opera, Schindler's List and Zorro - V for Vendetta. A strange mix but strangely enough it is quite interesting. In a (hopefully) imaginary near future world of chaos and a Britain that sounds like North Korea, a Hitler-like Chanchelor led the country as a dictator. Then one day a masked man with Zorro-like martial art capability called V appeared and started to urge people to revolt. Beautiful Natalie Portman plays Evey - V's ally, Hugo Weaving plays V and Stephen Rea plays the policeman who chases them. The dark surreal atmosphere, quirky story, intense plot and perfect cast make this film memorable. I fell in love with V just like I fell in love with the Phantom in the Phantom of the Opera :) |
|
| 4 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 5 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 6 |
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) 2000, G) |
|
| 7 |
Monsoon Wedding 2002, R) |
|
| 8 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 9 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 10 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 11 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 16 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 17 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 18 |
Minority Report 2002, PG-13) |

















