Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kockaja's Rating My Rating
1
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
My favorite movie of the last couple of years. A great love story, with great music, and hella good acting.
2
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
My ultimate favorite movie of all stars. Still stands the test of time. Great story!!!
3
Back to the Future Part III 1990,  PG)
4
Back to the Future Part II 1989,  PG)
5
Memento 2000,  R)
Memento
There is so many parts of this movie that I love. I love how the movie starts out at the end. I love how the colored scenes move into the black and white. You don't really know whats going on till the end. The direction is superb.
6
Garden State 2004,  R)
Garden State
The graduate of our generation. I love the soundtrack too and Zach Braff is my favorite.
7
The Notebook 2004,  PG-13)
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
The best movie of 2006. The performances are amazing and the story is unpredictable.
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
One of my favorite movies. I like catching it on tv even! The acting is fantastic by both Joaquin and Russell. Fantastic!
10
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Amazing movie. Great twists and cast.
11
Gattaca 1997,  PG-13)
12
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Amazing, better with more and more views. Its soo freaking stupid that its hilarious. It has some great lines as well.
13
Office Space 1999,  R)
14
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Bale is a great Batman
15
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Great plot, great actors. I love this movie.
16
Old School 2003,  R)
17
Speed 1994,  R)
Speed
I love this movie, great action. Great chemistry by both Keanu and Sandra
18
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
The best baseball movie. period.
19
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Classic. Its amazing. Everyone needs to see this in their lifetime.
20
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
21
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Gotta love M. Night. This gets better and better with every viewing.
22
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
I love Pacino and Theron in this movie. Pacino is a great devil. Even Keanu isn't bad. It makes you not want to be a defense lawyer.
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
24
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
Just awesome. The story is sci-fi, which I love and the animation is amazing. It looks so real.
25
Free Willy 1993,  PG)
26
Ladder 49 2004,  PG-13)
27
The Mighty Ducks 1992,  PG)
28
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Just a fun movie, and I loved the ending
29
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
One of my favorite movies of all time. Great story and great ending
30
Jurassic Park 1993,  PG-13)
31
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
HI-larious
32
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Tm Burton is a great director. Wonderful story about a boy and his father but in a fantasy world. Great movie with great dialog.
33
Rent 2005,  PG-13)
34
Sideways 2004,  R)
Sideways
I love this movie, I love wine, its just like watching a conversation played out, and the dialog is fantastic
35
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One great sci-fi flick. I love the story line, you have to watch it over and over again to understand. I've seen this movie a good 100 times.
36
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Amazing!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Go see it now. I know I'll be seeing it again soon!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments