My Favorite Movies


  1. koala189
  2. Kitty

Hey All, Just Thoght That I Wuld Give A List of Some Of The Movies That I Love To Watch Some Times, Hope You like Them Too..:)

  koala189's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
What Women Want 2000,  PG-13)
3
The Patriot 2000,  R)
4
Lethal Weapon 1987,  R)
5
Lethal Weapon 2 1989,  R)
6
Lethal Weapon 4 1998,  R)
7
Lethal Weapon 3 1992,  R)
8
Conspiracy Theory 1997,  R)
9
Ransom 1996,  R)
10
Payback 1999,  R)
11
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
12
Forever Young 1992,  PG)
13
Tim 1981,  PG)
14
Summer City 1977,  Unrated)
15
Celebrating AFI 1995,  Unrated)
16
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
17
St. Patrick: The Irish Legend 2000,  Unrated)
18
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
19
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
20
The Butterfly Effect 2004,  R)
21
Ghost 1990,  PG-13)
22
Me and Orson Welles 2010,  PG-13)
23
Bee Movie 2007,  PG)
24
Walk the Line 2005,  PG-13)
25
Superman 1978,  PG)
26
Superman II 1981,  PG)
27
Superman III 1983,  PG)
28
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
29
Somewhere in Time 1980,  PG)
30
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
31
In the Gloaming 1997,  PG)
32
Rear Window 1998,  R)
33
The Sea Wolf 1993,  Unrated)
34
The Great Escape II: The Untold Story 1988,  R)
35
Point Break 1991,  R)
36
Shadow Run 2000,  R)
37
The Pom Pom Girls (Palisades High) 1976,  R)
38
Yes Man 2008,  PG-13)
39
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
40
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
41
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
42
The Mask 1994,  PG-13)
43
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
44
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
45
Liar Liar 1997,  PG-13)
46
The Truman Show 1998,  PG)
47
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
48
Me, Myself & Irene 2000,  R)
49
Comic Relief: The Greatest...and The Latest 2008,  Unrated)
50
The Number 23 2007,  R)
51
The Cable Guy 1996,  PG-13)
52
The Majestic 2001,  PG)
53
Disney's A Christmas Carol 2009,  PG)
54
Dumb and Dumber (Unrated) 2006,  Unrated)
55
Copper Mountain: A Club Med Experience 1983,  PG)
56
Introducing... Janet (Rubberface) 1981,  PG)
57
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
58
Mr. Brooks 2007,  R)
59
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
60
The Guardian 2006,  PG-13)
61
The Bodyguard 1992,  R)
62
Field of Dreams 1989,  PG)
63
The Postman 1997,  PG-13)
64
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
65
The Upside of Anger 2001,  R)
66
Open Range 2003,  R)
67
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
68
Tin Cup 1996,  R)
69
Dragonfly 2002,  PG-13)
70
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
71
For Love of the Game 1999,  PG-13)
72
A Perfect World 1993,  PG-13)
73
Silverado 1985,  PG-13)
74
No Way Out 1987,  R)
75
Revenge 1990,  R)
76
Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream 2007,  Unrated)
77
Ever Again 2006,  Unrated)
78
No Way Out 1950,  Unrated)
79
The Gunrunner 1984,  R)
80
When It Was a Game 3 2000,  Unrated)
81
Shadows Run Black 1985,  Unrated)
82
Hollywood Pinstripes 2003,  Unrated)
83
The Touch 1982,  Unrated)
84
Australia 2008,  PG-13)
85
Happy Feet 2006,  PG)
86
Bewitched 2005,  PG-13)
87
The Others 2001,  PG-13)
88
Practical Magic 1998,  PG-13)
89
Eyes Wide Shut 1999,  R)
90
Days of Thunder 1990,  PG-13)
91
Far and Away 1992,  PG-13)
92
To Die For 1995,  R)
93
Dogville 2003,  R)
94
Birthday Girl 2001,  R)
95
My Life 1993,  PG-13)
96
The Portrait of a Lady 1996,  PG-13)
97
Billy Bathgate 1991,  R)
98
Labyrinth 1986,  PG)
99
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
100
The Snowman 1982,  Unrated)
101
Back to the Beach 1987,  PG)
102
Merry Christmas, Mr. Lawrence 1983,  R)
103
Glastonbury 2006,  R)
104
The Music of Shrek 2 2004,  Unrated)
105
Mayor of the Sunset Strip 2003,  R)
106
The Rutles 2 - Can't Buy Me Lunch 2003,  PG-13)
107
TV Party 2005,  Unrated)
108
Alamo: A True Story of Courage 2004,  Unrated)
109
Life of the Party 2005,  R)
110
28 Days Later 2002,  R)
111
Hide and Seek 2005,  R)
112
Kids 1995,  NC-17)
113
A Christmas Carol 1938,  Unrated)
114
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
115
Strangers on a Train 1951,  PG)
116
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
117
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
118
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
119
Jackie Chan: The Kung Fu Years 2004,  Unrated)
120
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
121
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
122
Rush Hour 1998,  PG-13)
123
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
124
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
125
The Tuxedo 2002,  PG-13)
126
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
127
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
128
The Medallion 2003,  PG-13)
129
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
130
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
131
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
132
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
133
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
134
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
135
The Invincible Fighter: The Jackie Chan Story 1996,  Unrated)
136
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)
137
The King of Comedy (Hei kek ji wong) 1999,  Unrated)
138
The Protector 1985,  R)
139
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
140
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments