My Favorite Movies
| Knajfer's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Music and Lyrics 2007, PG-13) |
|
| 2 |
Last Days 2005, R) |
|
| 3 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 4 |
Scoop 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Saw 2004, R) |
|
| 6 |
Saw II 2005, R) |
|
| 7 |
The Shining 1980, R) |
|
| 8 |
Psycho 1960, R) |
|
| 9 |
Moulin Rouge 1952, Unrated) |
|
| 10 |
Love and Death 1975, PG) |
|
| 11 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 12 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 16 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 18 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 19 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 20 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Elephant 2003, R) |
|
| 22 |
A Good Woman 2004, PG) |
|
| 23 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 24 |
Transylvania 2006, Unrated) |
|
| 25 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 26 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 28 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 29 |
Crash 2005, R) |
|
| 30 |
Domino 2005, R) |
|
| 31 |
Silk 2007, R) |
|
| 32 |
Lions for Lambs 2007, R) |
|
| 33 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 34 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |


































