My Favorite Movies


  kmokrow21's Rating My Rating
1
Carlito's Way 1993,  R)
2
Scarface 1983,  R)
3
Interview with the Vampire 1994,  R)
4
A Scanner Darkly 2006,  R)
5
American Psycho 2000,  R)
6
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
8
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
9
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
10
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
11
Saw 2004,  R)
12
Saw II 2005,  R)
13
Saw III 2006,  R)
14
In the Mouth of Madness 1994,  R)
15
Die Hard 1988,  R)
16
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
17
16 Blocks 2006,  PG-13)
18
American History X 1998,  R)
19
The Score 2001,  R)
20
Fight Club 1999,  R)
21
Batman 1989,  PG-13)
22
Batman Returns 1992,  PG-13)
23
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
24
Beetlejuice 1988,  PG)
25
Sleepy Hollow 1999,  R)
26
Big Fish 2004,  PG-13)
27
Batman Forever 1995,  PG-13)
28
Batman Begins 2005,  PG-13)
29
Groundhog Day 1993,  PG)
30
Lost In Translation 2003,  R)
31
The Graduate 1967,  PG)
32
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
33
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
34
Shaun of the Dead 2004,  R)
35
Constantine 2005,  R)
36
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
37
The Lord of the Rings 1978,  PG)
38
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
39
The Matrix 1999,  R)
40
Bowling for Columbine 2002,  R)
41
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
42
The Godfather 1972,  R)
43
The Godfather, Part II 1974,  R)
44
The Godfather, Part III 1990,  R)
45
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
46
London 2005,  R)
47
Confidence 2003,  R)
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
51
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
52
V for Vendetta 2006,  R)
53
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
54
Kung Fu Hustle 2004,  R)
55
300 2007,  R)
56
The Grudge 2004,  PG-13)
57
The Ring 2002,  PG-13)
58
A Clockwork Orange 1971,  R)
59
From Hell 2001,  R)
60
Blow 2001,  R)
61
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
62
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
63
Spider-Man 2002,  PG-13)
64
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
65
Don't Say a Word 2001,  R)
66
Superman 1978,  PG)
67
Superman II 1981,  PG)
68
Superman III 1983,  PG)
69
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
70
Go 1999,  R)
71
Scanner Cop 1994,  R)
72
Finding Nemo 2003,  G)
73
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
74
White Chicks 2004,  PG-13)
75
50 First Dates 2004,  PG-13)
76
The Longest Yard 2005,  PG-13)
77
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
78
Shrek 2 2004,  PG)
79
Braveheart 1995,  R)
80
Scary Movie 2 2001,  R)
81
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
82
American Pie 1999,  R)
83
Gladiator 2000,  R)
84
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
85
Full Contact 1993,  R)
86
Trainspotting 1996,  R)
87
Requiem for a Dream 2000,  R)
88
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
89
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
90
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
91
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
92
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
93
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
94
Hostel 2006,  R)
95
The Hills Have Eyes 2006,  R)
96
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
97
Back to the Future 1985,  PG)
98
Back to the Future Part II 1989,  PG)
99
Back to the Future Part III 1990,  PG)
100
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
101
Along Came a Spider 2001,  R)
102
The Frighteners 1996,  R)
103
Stuart Little 2 2002,  PG)
104
Stuart Little 1999,  PG)
105
Enemy of the State 1998,  R)
106
Closer 2004,  R)
107
The Whole Nine Yards 2000,  R)
108
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments