My Favorite Movies


  kmansell1's Rating My Rating
1
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
It just so wasn't what I thought it would be, it was better. So clever
2
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
I think by far the best of the trilogy. The love story developes. You Get to see more of why & how and there is some amazing stunts like the freeway.
3
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Being a fan of the games I have to say bravo. The film really feels like the games do. Even the crazy monster are straight from the game. I loved it and I could wait for the next one
4
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Amanda Bynes is just so funny. I think this is a fun film. The best bit is when the pretend ex-girlfriends turn up.
5
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
There is and only ever will be one Clint
6
Scream 1996,  R)
Scream
I love the scream films. This one is the best in the trilogy. Great cast, great story and all put together well
7
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
I just love it
8
Out of Sight 1998,  R)
Out of Sight
An all round great film. Funny, charming, cool. I think the scene where they meet in the bar and it cuts between there conversation and in the hotel room is just so well done.
9
Murder by Numbers 2002,  R)
Murder by Numbers
By far Sandras best performance and best character. A real good change of pace
10
Get Shorty 1995,  R)
Get Shorty
This film is too cool. We all just want to be Chili going and getting his coat back
11
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The funniest film in the world
12
Judge Dredd 1995,  R)
Judge Dredd
Sly doing what sly knows how to do. Kick ass and blow up shit. I love the robot in it aswell. "WAR". Oh, and diane lane is hottttt
13
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Outstanding. A masterpiece
14
Garden State 2004,  R)
Garden State
I can't explain why but I thought it was really good.
15
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
Infernal Affairs II
Not as good as the first buit still good
16
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan)
A perfect ending to an outstanding trilogy. It also shows you the things you didn't see in the first which was cool
17
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Visually stunning. So well told as well. A must see
18
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
I can't take my eyes off the tv when I put this film on. I don't know how people come up with ideas like this.
19
Blade 1998,  R)
Blade
Wesley Snipes is perfect as Blade. Brilliant
20
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
It just has that classicness in it all
21
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
A timeless film. Great performances and a good story
22
Things to Do in Denver When You're Dead 1995,  R)
Things to Do in Denver When You're Dead
Love it. Jimmy the saint is the coolest
23
Heat 1995,  R)
Heat
Brilliant. When De Niro & Pacino sit in the dinner talking to each other. I don't think I blinked once.
24
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Wonderful. Great idea for a story. Had me worried at the end.
25
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
I love the idea of keeping storys true to the way it usual happens. Jennifer is great.
26
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
CLASSIC FOREVER. "No one dies harder than John McClane"
27
Get Over It 2001,  PG-13)
Get Over It
I good piece of fun. Alot of laughs. Even 'crazy legs' is funny
28
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
LOVE IT
29
Days of Thunder 1990,  PG-13)
Days of Thunder
Classic Tom. He smiles, he runs. What more do we what from the man.
30
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I just love these films.
31
The Art of War 2000,  R)
The Art of War
A very good little film. Wesley Snipes doing what he knows best but still entertaining.
32
Heartbreakers 2001,  PG-13)
Heartbreakers
Could Jennifer Love Hewitt be any more gorgeous
33
Underworld 2003,  R)
Underworld
I loved it. Kate is brilliant and she is hot. She was just so good at the action scenes that I just beleived her. Very cool
34
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Such a funny film. You have to see this. George is just too good and Tim. Just a perfect film
35
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
Excellent. An absolutly charming wonderful film. Everything about it is just great.
36
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
I think this film is good. Jamie Lee is so funny playing the daughter and Lindsay does a good job being the mum. Good family fun.
37
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Al Pacino walking around shouting. Awesume. What a great story
38
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
I love this film. Great performance from Mr Bale and with some amazing fight scenes make it great to watch. It's by no means an original plot idea but it still is very entertaining and a visual treat.
39
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
So Funny it's unreal
40
Predator 1987,  R)
Predator
Arnie was the man in his day
41
The Net 1995,  PG-13)
The Net
A good little Sunday film. It's worth the watch just to see Sandra Bullock who is always great
42
White Men Can't Jump 1992,  R)
White Men Can't Jump
I love this film. The slagging back and forth between Wesley and Woody is great. I love to put this on wjen I'm bored and don't want to think whilst watching a film.
43
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Just Brilliant. Masterpiece
44
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Masterpiece
45
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
This is the best Tarantino for me
46
Hard Target 1993,  R)
Hard Target
Well done Mr Woo. Brilliant stuff.
47
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
This is one of those rare films that have everything to make it a really great, fun film.
48
Narc 2002,  R)
Narc
An outstanding film. I've never been so hooked into a film after just 2 minutes. Jason and Ray are excellent against each other. One of my favourite films.
49
Training Day 2001,  R)
Training Day
Denzel is just outstanding. You have to just watch this film just to see him and his performance. I loved it
50
Juno 2007,  PG-13)
Juno
A very good film. A story told from a life perspective. A great soundtrack with an amazing cast putting life to some very ordinary but good characters. I can put up with all the rambo 28 and rocky 15 and terminator a billion as long as once in a while they bring out a film like this
51
Hamburger Hill 1987,  R)
Hamburger Hill
absolutely brilliant
52
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
I watch this film every christmas. "here comes mister humbug". Outstanding
53
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
great film.
54
Casper 1995,  PG)
Casper
I love this film.
55
Pushing Tin 1999,  R)
Pushing Tin
love this film. cusack and thornton are brilliant up against eachother
56
Scrooged 1988,  PG-13)
Scrooged
bill murray is brilliant in this film.
57
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
58
Bugsy Malone 1976,  G)
Bugsy Malone
classic from my childhood
59
Shopgirl 2005,  R)
60
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
A great film with Sandra Bullock giving one of her greatest performances. This will go high up in my favourite films list.
61
Jade 1995,  R)
Jade
For some reason I enjoyed watching this film. Nothing amazingly special but still really good in its own way.
62
The Blood of Heroes (Salute of the Jugger) ,  R)
63
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
Atlantis - The Lost Empire
I had my doubts about this film but i have to say i thought it was great. good animation, some action, fantasy and a lot of laughs. great stuff
64
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
a great film. jim carrey is outstanding as the count. the film is really well told with a very different style to most films.
65
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
a very good movie with an amazing cast and a great story that goes up and down with beauty. loved it.
66
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
love this film.
67
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
I thought this film was a great take on a well know tale. It slows a little with the woodsman story part but besides that it was funny and pretty cleaver
68
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
A steve gutterburg classic. Brilliant back when it was made and still brilliant now. Johnny 5 is still alive.
69
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
i loved this film. miss duff was fantasic. they put a really good twist to the cinderella story like dropping of the mobile instead of the shoe. it was really well put together with a great story and cast.
70
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
an excellent film. the story is a brilliant one and so well told. the cast are just excellent throughtout the whole film. this film is to will ferrell as the truman show was to jim carrey. this film is soo worth a watch.
71
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
this film is brilliant. an amazing story put together and told so well. it is so clever and the god of death looks cool.
72
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2)
this film starts where the first left off and i would have to say it's even better than the original. with 2 death notes, 2 gods of death the film gets even clever for the battle of wits between L and kira. you have to see this if you saw the first and if you haven't seen the first then you need to watch that followed by this. a great set of films.
73
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
these babies tend to heat up so remember, fire in 3 second bursts. comedy genius
74
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
A very good film with an important story dealing not only with the race issues but with what is right and wrong. is justice, justice. Great cast who give great performances. a great film to watch.
75
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
this film looks so kidish from the outside but when you watch it you realise what brilliant movie it actually is. there is so much going on and trying to say about everyday life. the cast are great and really enjoy there roles. a must see.
76
Aliens 1986,  R)
Aliens
The best one in the series for me. Mass alien, mass shoting. Great effects.
77
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
this film is so funny. I loved it.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. sportboy
    sportboy posted 3 years ago

    I liked Spiderman,Casper and Resident Evil aswell.