Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kloper's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Awesome i loved this movie its one of my favs
2
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
awesome
3
Fantastic Four 2005,  PG-13)
4
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
awesome
5
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
awesome another one of my favs
6
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
awesome
7
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
8
Wild Wild West 1999,  PG-13)
9
Ring of Fire 1991,  Unrated)
Ring of Fire
ok
10
Walk the Line 2005,  PG-13)
11
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
ok
12
The Sweetest Thing 2002,  R)
13
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
14
Hocus Pocus 1993,  PG)
15
High School Musical 2006,  G)
16
Grease 1978,  PG)
17
Grease 2 1982,  PG)
18
Step Up 2006,  PG-13)
19
The Break-Up 2006,  PG-13)
20
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
21
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
22
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
awesome i loved it
23
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
awsome
24
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
funny
25
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
26
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
ok
27
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
funny
28
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
funny
29
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
awesome fav
30
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
funny and awesome
31
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
32
Raising Helen 2004,  PG-13)
33
Meet the Parents 2000,  PG-13)
34
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
35
Big Momma's House 2000,  PG-13)
36
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
cool
37
Something to Talk About 1995,  R)
38
The Glass House 2001,  PG-13)
39
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
loved it
40
The Prince and Me 2 2005,  PG)
41
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
42
The Passion of the Christ 2004,  R)
43
Flicka 2006,  PG)
44
Broken Bridges 2006,  PG-13)
Broken Bridges
awesome
45
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
awesome
46
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
47
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
48
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
49
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
50
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
51
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
52
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
53
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
54
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
55
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
ok
56
Anger Management 2003,  PG-13)
57
Little Nicky 2000,  PG-13)
58
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
59
Click 2006,  PG-13)
60
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
awesome
61
Spanglish 2004,  PG-13)
62
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler 1999,  Unrated)
63
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
64
Freaky Friday 2003,  PG)
65
Groundhog Day 1993,  PG)
66
The Pink Panther 2006,  PG)
67
Dreamgirls 2006,  PG-13)
68
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
69
Fade to Black 2004,  R)
70
Freddy vs. Jason 2003,  R)
71
Two Can Play That Game 2001,  R)
72
Employee of the Month 2006,  PG-13)
73
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
74
Rumor Has It 2005,  PG-13)
75
Along Came Polly 2004,  PG-13)
76
She's the One 1996,  R)
77
Date Movie 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments