My Favorite Movies
| klklein's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 2 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 3 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 4 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 5 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 6 |
So I Married an Axe Murderer 1993, PG-13) |
|
| 7 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 8 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 9 |
What's Up, Doc? 1972, G) |
|
| 10 |
Barefoot in the Park 1967, G) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Someone Like You 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 16 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 17 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 18 |
Scrooged 1988, PG-13) |
|
| 19 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 20 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 21 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 22 |
Better Off Dead 1985, PG) |
|
| 23 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 24 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 25 |
Major League 1989, R) |
|
| 26 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 27 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 28 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 29 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 30 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 31 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 32 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 33 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 36 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 37 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 38 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 39 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 40 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 41 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 42 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 43 |
Anna and the King 1999, PG-13)
It took me forever to give in and see this movie. I liked the one with Yul Brenner - he was my favorite part. I thought seeing one without him would just suck. Fortunately I was wrong. I finally watched it, and it was fantastic! A much better plot line than the original, and no 20 minute long songs! lol It was very good - Yun-Fat Chow was perfect! Good movie! |
|
| 44 |
The King and I 1956, G) |












































