My Favorite Movies


  klingklang's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
I lived in the theatre watching this when it came out (this was back when you could do this). Changed my life.
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the saga!
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
4
Brazil 1985,  R)
Brazil
My favorite Gilliam film for its dystopic brilliance.
5
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
Visual poetry and the perfect snapshot of Berlin.
6
Fantastic Planet 1973,  PG)
Fantastic Planet
This film warped me after repeated Nite Flight viewings! Visually stunning and completely unique.
7
Zabriskie Point 1970,  R)
Zabriskie Point
Many perceive this film to be a failed attempt by Antonioni to make an English language film. However, only Antonioni could make a film about America look like this. The location shots at Zabriskie Point are beautiful and the ending is a classic.
8
Metropolis 1927,  PG-13)
9
The Seventh Seal ,  Unrated)
10
Blade Runner 1982,  R)
11
Shallow Grave 1994,  R)
12
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Probably the weakest of the new trilogy, but it offers such a wealth of backstories that I find it extremely worthwhile. Plus, it's sentimental to me since it brought new life to my favorite film series.
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
16
The Belly of an Architect 1987,  R)
The Belly of an Architect
An excellent Greenaway film featuring some amazing shots of Italy.
17
8 1/2 1963,  Unrated)
18
Delicatessen 1991,  R)
19
Le Roi de coeur (King Of Hearts) 1966,  Unrated)
20
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
21
The Third Man 1949,  Unrated)
22
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
23
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
24
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
I was so excited when this was released because it was so amazing to see W&G in a full length film. Hilarious and beautifully done. Only downside was the American studio interference. Now that Aardman is free from DreamWorks, here's hoping that Park and Box do a follow-up on my favorite dog and inventor.
25
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
One of Lynch's best alternate reality visions.
26
Trainspotting 1996,  R)
27
Ghost in the Shell 1996,  R)
28
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
Ghost in the Shell 2 - Innocence
Storywise, this film is not as strong as the original, but it's visually superior and it's nice to see the Batou character take the lead on this one.
29
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) 2007,  Unrated)
30
The Great Dictator 1940,  G)
31
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
32
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
33
The Pillow Book 1996,  NC-17)
The Pillow Book
Yet another twisted yet beautiful Greenaway film.
34
Performance 1970,  R)
35
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
36
Hamlet 1996,  PG-13)
37
THX 1138 1971,  PG)
38
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) 1991,  R)
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt)
Complex and eerie with a brilliant soundtrack. A film that sadly is not on dvd.
39
Paranoia Agent 2005,  Unrated)
40
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
Metropolis (Metoroporisu)
A brilliant mix of the old and new style of animation.
41
Seconds 1966,  R)
42
Paperhouse 1989,  PG-13)
43
Eraserhead 1977,  R)
44
Touch of Evil 1958,  PG-13)
45
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
A flawless epic with a superb cast. One of those films that just has to be viewed on the big screen in 70mm.
46
A Clockwork Orange 1971,  R)
47
Code 46 2003,  R)
48
Akira 1988,  R)
49
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Bowie...in tights...doing the "Dance Magic Dance!!!"
50
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
I loved this film as a kid. Sadly, it didn't get much attention when it originally came out, but it's got such a great story and excellent puppets from the Henson troupe.
51
Playtime (Play Time) 1967,  Unrated)
52
Mon Oncle 1958,  Unrated)
53
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) 1953,  Unrated)
54
Blow-Up 1966,  Unrated)
55
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
56
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
57
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
58
Dead Ringers 1988,  R)
59
Kafka 1991,  PG-13)
60
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
61
Life Is Sweet 1990,  R)
62
Velvet Goldmine 1998,  R)
63
The Devils 1971,  R)
64
V for Vendetta 2006,  R)
65
Children of Men 2006,  R)
66
If.... 1968,  R)
67
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
68
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
69
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
70
Paprika 2006,  R)
71
Women In Love 1969,  R)
72
City Lights 1931,  G)
73
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) 1962,  Unrated)
74
Hot Fuzz 2006,  R)
75
The Shout 1978,  R)
76
eXistenZ 1999,  R)
77
Little Voice 1998,  R)
78
Don't Look Now 1973,  R)
79
Jude 1996,  R)
80
Wilde 1998,  R)
81
Stay 2005,  R)
82
Walkabout 1971,  R)
83
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
84
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
85
Shaun of the Dead 2004,  R)
86
Big Fish 2004,  PG-13)
87
White of the Eye 1987,  R)
88
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
89
Time Bandits 1981,  PG)
90
Avalon 2001,  R)
91
Drowning by Numbers 1988,  R)
92
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
93
Get Carter 1971,  R)
94
Gattaca 1997,  PG-13)
95
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
96
Alfie 1966,  PG)
97
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
Tokyo Godfathers
Another fine example of Satoshi Kon's unique ability to make anime in its most humanistic form. Features a great story and fully developed characters.
98
The Long Good Friday 1982,  R)
99
A Zed and Two Noughts 1985,  R)
100
Millions 2004,  PG)
101
Sunshine 2007,  R)
102
Secrets & Lies 1996,  R)
103
Legend 1986,  PG)
104
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
105
Steamboy 2004,  PG-13)
106
Perfect Blue 1997,  R)
107
Naked 1993,  R)
108
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
109
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
110
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
111
Richard III 1995,  R)
112
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
113
The Limey 1999,  R)
114
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Pixar at their finest.
115
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
116
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
117
Flushed Away 2006,  PG)
118
Othello 1995,  R)
119
Othello 1965,  Unrated)
120
Modern Times 1936,  G)
121
Breakfast on Pluto 2005,  R)
122
Yojimbo 1961,  Unrated)
123
The Incredibles 2004,  PG)
124
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
125
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
126
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
127
Toy Story 1995,  G)
128
Toy Story 2 1999,  G)
129
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
130
Far From the Madding Crowd 1967,  PG)
131
Fellini Satyricon (Degenerates, The) ,  R)
132
Cronos 1993,  R)
133
Georgy Girl 1966,  Unrated)
134
King of the Hill 1993,  PG-13)
135
Still Crazy 1998,  R)
136
Lolita 1962,  Unrated)
137
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
138
Day Watch 2007,  R)
139
Topsy-Turvy 1999,  R)
140
Requiem for a Dream 2000,  R)
141
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
142
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
143
2046 2004,  R)
144
MirrorMask 2005,  PG)
145
Hellboy 2004,  PG-13)
146
Bread and Tulips 2000,  PG-13)
147
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
148
Limelight 1952,  G)
149
Paths of Glory 1957,  Unrated)
150
M 1931,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments