My Favorite Movies
Boogie Nights
American Movie
Oldboy
Amores Perros
Reservoir Dogs
GoodFellas
| KLFilmmaker's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 2 |
American Movie 1999, R) |
|
| 3 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 4 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 5 |
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005, R) |
|
| 6 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 7 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 8 |
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991, NC-17) |
|
| 9 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 10 |
Chinese Super Ninjas 1982, R) |
|
| 11 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 12 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 13 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 14 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 15 |
Branded to Kill 1967, Unrated) |
|
| 16 |
Living in Oblivion 1995, R) |
|
| 17 |
Leaving Las Vegas 1995, R) |
|
| 18 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 19 |
Network 1976, R) |
|
| 20 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 21 |
Breaking the Waves 1996, R) |
|
| 22 |
Malena 2000, R) |
|
| 23 |
The Departed 2006, R) |
|
| 24 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 25 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 26 |
Deconstructing Harry 1997, R) |
|
| 27 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 28 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 29 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 30 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 31 |
M 1931, Unrated) |
|
| 32 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 33 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 34 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 35 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 36 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 37 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 38 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 39 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 40 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 41 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 42 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 43 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 44 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 45 |
Easy Rider 1969, R) |
|
| 46 |
Memento 2000, R) |
|
| 47 |
Battle Royale , Unrated) |
|
| 48 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 49 |
Inception 2010, PG-13)
I was blown away from the first frame. Usually when I see a great film I say 'I hope I can make a film this good one day'. When I was watching 'Inception' I said to myself 'I will never make a film this good'. 'Inception' is now one of my favorite films and it's so good that I it reminded why I love movies so much in the first place. See it now. |
|
| 50 |
A Prophet (Un prophete) 2009, R) |



















































sarahoakerson posted 3 years ago
looks like great movies