My Favorite Movies


  klehtun's Rating My Rating
1
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
De Palma's masterpiece, blows scarface out of the water
2
Casino 1995,  R)
Casino
scorcese/de niro at thier best
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
4
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
all star cast, all star performance, all time fav
5
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
gets better everytime i see it
6
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
bat country!
7
The Departed 2006,  R)
The Departed
what a great film, jack was really good in this, havent seen a scorcese flick like this in quite a while, killer soundtrack as well
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
State of Grace 1990,  R)
State of Grace
great 'unknown' film
10
Donnie Brasco 1997,  R)
11
The Godfather 1972,  R)
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
fantastic film
13
Stand by Me 1986,  R)
14
61* 2001,  Unrated)
61*
i hope they take away mark maguire's record
15
The Boondock Saints 2000,  R)
16
Saving Private Ryan 1998,  R)
17
UHF 1989,  PG-13)
UHF
one of my all time favs, so funny, you can see the evolution of kramer in michael richards

YOU SO STUPID!!!
18
Major League 1989,  R)
Major League
one of my all time favs, makes me happy/sad the sequels have nothing on this one
19
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
mel brooks goes ludicrous speed, classic!
20
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Raging Bull 1980,  R)
23
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
one of my favs
24
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
25
Jaws 1975,  PG)
26
Night of the Living Dead 1968,  R)
27
The Last Waltz 1978,  PG)
The Last Waltz
one of the greatest rock movies ever
28
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
10 stars
29
The Rookie 2002,  G)
The Rookie
I have a soft spot for baseball movies, this movie touched that spot very much so.
30
Bull Durham 1988,  R)
31
Dogma 1999,  R)
Dogma
after recently seeing clerks 2 & evening harder, went back to dogma last nite, damn this may be kev's best work
32
The Untouchables 1987,  R)
33
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
classic
34
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
35
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
most likely my favourite tim burton film, martin landau steals the show
36
Big Fish 2004,  PG-13)
37
Freddy Got Fingered 2001,  R)
Freddy Got Fingered
voted worst movie ever =)
38
Down by Law 1986,  R)
Down by Law
excellent under-rated b & w movie

jarmusch waits = GOLD
39
Broken Flowers 2005,  R)
40
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
there's so many great individual scenes, put em together & it's pure gold, the best film i've seen in awhile

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments