My Favorite Movies


  kkpixiedust's Rating My Rating
1
Me Without You 2001,  R)
Me Without You
A tale of two best friends coming of age and eventually forced to redefine their lives and eachother. The chemistry between Michelle Williams and Oliver Milbourn is great!
This movie contains one of the best kissing scenes I have ever seen. It feels so very real because it isn't perfect. The soundtrack is a huge plus as well.
Anna Friel is AMAZING!
2
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Beautifully done. Great chemistry between Keira Knightly and Matthew MacFayden. The scenery and rather low key costumes in the movie were great. Made it all seem very natural and realistic. I think about this movie often.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Brilliant!!
4
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Classic 80's high school romantic comedy. Michael Schoeffling is cute as can be as Jake Ryan. Gedde Watanabe is hilarious as Long Duck Dong. Gotta see it at least once...you won't regret it!!
5
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Firefly fans will not be disappointed! Probably the best Sci-Fi movie I have ever seen. All of the same characters from the show and lots of action. AWESOME movie!
6
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
7
The Fall 2006,  R)
8
The Abyss 1989,  PG-13)
9
Donnie Darko 2001,  R)
10
Singles 1992,  PG-13)
11
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
12
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
This film was supposed to be the first of a trilogy. However many people, apparently, did not like the film. Too bad for all like me who think it is awesome! Great characters and lots of action. Not to mention good humor and an interesting view of the future. Milla Jovovich is great as Leelou and i love Chris Tucker as Ruby Rod. Fan's of Sci-fi should not miss this one!
13
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
14
Working Girl 1988,  R)
15
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
This is the best film I have seen in a long time. The acting is superb and i loved the music. A definite must see.
16
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
17
Reality Bites 1994,  PG-13)
18
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Great acting, great ending, great fucking movie!
19
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
Great romantic comedy. Meg Ryan and Kevin Kline are so cute together. Very funny at parts and leaves you feeling refreshed and happy :)
20
Empire Records 1995,  PG-13)
21
Happy Accidents 2000,  R)
Happy Accidents
I loved this movie. The whole premise is a little silly but Marisa Tomei does a briliant job keeping you interested. I had to know how it would end. A must see for anyone who enjoys a quirky romance film once in a while.
22
Better Off Dead 1985,  PG)
23
Shag 1988,  PG)
24
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Brilliant! Kept me on the edge of my seat in anticipation of what would happen next. The fight scenes, music, and characters were all fantastic! A must see.
25
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
26
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
27
Life as a House 2001,  R)
28
The Breakfast Club 1985,  R)
29
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Wow...visually stunning. I was very impressed. Definitely one of the best movies i have seen in a long time. The dialog between the Transformers is kind of cheesy but overall the film is pretty great. If you have not yet seen this movie then hurry your ass up before it is out of theaters!!!
30
The Notebook 2004,  PG-13)
31
Dazed and Confused 1993,  R)
32
The Big Lebowski 1998,  R)
33
Desperado 1995,  R)
Desperado
Ahh this movie is GREAT! Awesome action scenes and really good music. Antonio Banderas is hotter than ever.
34
Waitress 2007,  PG-13)
Waitress
Very cute movie. Keri Russell is great as Jenna. I love the ideas for pies that she comes up with in her head. Sad, funny, and hopeful this is a definate must see. The soundtrack is good as well :)
35
Contact 1997,  PG)
36
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
37
The Little Mermaid 1989,  G)
38
Equilibrium 2002,  R)
39
The Princess Bride 1987,  PG)
40
View from the Top 2002,  PG-13)
41
Lady in the Water 2006,  PG-13)
42
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
43
Tombstone 1993,  R)
44
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
45
Chasing Amy 1997,  R)
46
Labyrinth 1986,  PG)
47
Pulp Fiction 1994,  R)
48
Batman Begins 2005,  PG-13)
49
Once 2007,  R)
Once
I don't even know what to say. I was so impressed by this movie. It was a really good story backed by incredible music. Or rather some incredible music backed by a good story. Either way I loved it. Can't wait to buy it.
50
Sleeping Beauty 1959,  G)
51
Children of Men 2006,  R)
52
Wet Hot American Summer 2001,  R)
53
Shopgirl 2005,  R)
54
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
55
Zoolander 2001,  PG-13)
56
Teen Witch 1989,  PG-13)
Teen Witch
One of my favorite 80's movies. It's totally cheesy but man...i used to want to be her after she got cool, lol. Then Mr. Weaver was such a dick and Brad was a smokin hottie. Plus the music is good. I love it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments