My Favorite Movies
| KKatie7's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 3 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 4 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 5 |
Batman & Robin 1997, PG-13) |
|
| 6 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 7 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 8 |
Sin City 2005, R) |
|
| 9 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 10 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 11 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 12 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 13 |
The First Wives Club 1996, PG) |
|
| 14 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 15 |
The Crow 1994, R) |
|
| 16 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 18 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 19 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 20 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Constantine 2005, R) |
|
| 22 |
Memento 2000, R) |
|
| 23 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 24 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 25 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 26 |
Beautiful 2000, PG-13) |
|
| 27 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 28 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 29 |
Romy and Michele's High School Reunion 1997, R) |
|
| 30 |
Bio-Dome 1996, PG-13) |
|
| 31 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 32 |
Son in Law 1993, PG-13) |
|
| 33 |
Encino Man 1992, PG) |
|
| 34 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 35 |
Kinky Boots 2005, PG-13) |
|
| 36 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 37 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 38 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 39 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 40 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 41 |
Tank Girl 1995, R) |
|
| 42 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 43 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 44 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 45 |
Cabaret 1972, PG) |













































