My Favorite Movies


  KiwiDeafBabe's Rating My Rating
1
My Girl 2 1994,  PG)
My Girl 2
Its so Cuite I love that ones.
2
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
Dr. Dolittle
Very Funny
3
George Of The Jungle 2 2003,  PG)
George Of The Jungle 2
Very Funny LMAO
4
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
Free Willy 2: The Adventure Home
Its so Cuite I love that ones.
5
Bingo 1991,  PG)
Bingo
Its so Cuite I love that ones.
6
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
Look Who's Talking
Its so Cuite I love that ones.
7
The Animal 2001,  PG-13)
The Animal
Very Funny LMAO
8
American Pie 1999,  R)
American Pie
Very Funny LMAO
9
101 Dalmatians 1996,  G)
101 Dalmatians
I loves that ones its so Cuite.
10
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Its so Cute I love that ones. the movie is so sad but so good in the best ways possible if you consentrate there are a lot of lessons to learn. i cried so much but i love to watch it over and over again
11
Lassie 2005,  PG)
Lassie
I loves that ones its so Cute. This latest adaptation of the classic novel is a beautifully made family film that I found to be very enjoyable. The cast all did a good job (Peter Dinklage gave the stand-out performance) and the cinematography was gorgeous.
12
Monkey Trouble 1994,  PG)
Monkey Trouble
I loves that ones its so Cute. When I was a little kid and watched that movie.. all I ever wanted is to have a monkey =D
13
Dennis the Menace 1993,  PG)
Dennis the Menace
Very Funny LMAO. That rascal! He friggin shot a paint ball into the Wilson's grill and then Mr. Wilson is like, "Tastes like paint." Hahaha oh man I could watch that scene a thousand times.
14
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Very Funny LMAO. One of those films you can watch over and over and it's still funny. Robin Williams' best film performance ever.
15
Grease 1978,  PG)
Grease
I loves that ones its so Cute. this is my favorite movie ever i watch it every time it comes on and ive probably memorised every word to the songs and the movie
16
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
Very Funny LMAO. Jim Carey is the best actor ever he is so funny!
17
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I loves that ones its so Cute. i like this movie because is the best.
18
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Very Funny LMAO. Jim Carey is the best actor ever he is so funny!
19
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
I loves that ones its so Cute. I liked E.T. because it was a good movie and i think that it showed good friendship
20
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Very Funny LMAO. such a funny movie i luv jim carrey!!! awesome movie super funny!
21
Babe 1995,  G)
Babe
Its Cute. Fantastically endearing story. Warm and entertaining with a touch of "quirk" that made this an enjoyable experience :)
22
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
Its so cute. lady and the tramp is a romantic flim and funny i rate this 10 out of 10
23
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
it good movie i think better then the another one frist they showed
24
101 Dalmatians 1961,  G)
101 Dalmatians
Its so Cute. i love this movie!
25
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Its Cute nice movie and very entertaining.i love the movie
26
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
Its Cute. Love this movie It is the best!
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
it's really great, an inspiring one.indeed, it's wonderful & amazing.
28
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
loved this movie! it still cracks me up. definantly a great classic
29
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Its Cool. This great show!!! romance, fight safe world, cute spider.
30
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
this is one of the greatest movies with the greatest idea...imagine if everybody in the world paid it forward it would be like heavan
31
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
it was a really sweet movie without like the whole cheesy factor. It was also really funny!!!!
32
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Very Funny. I love this movie its so funny!!
33
Hook 1991,  PG)
Hook
An adorable re-working of the Peter Pan story. Everyone is perfect in their roles, including Robin Williams, Dustin Hoffman (as an amazing Hook) and Bob Hoskins as Smee, also the boy who plays Roofio is good to watch as well.
34
Oliver! 1968,  G)
Oliver!
Very Cool
35
Flipper 1963,  G)
Flipper
I loves that ones its so Cute. looks good, possibly. I really love dolphins, so this could be good. I've seen the older versions of this movie, and they were ok, so I'm guessing this would be even better.
36
102 Dalmatians 2000,  G)
102 Dalmatians
Its Cute. i love this movie!!! chloe and kevin are like THE cutest couple ever!!! i love them! they're pretty much the reason i love this movie! and now i'm really happy because i found out they are actually together since they met on this movie!!!
37
The Challenge 2003,  G)
The Challenge
I love this movie!! Anything with the Olsen twins in it is good. I love the plotline & the acting. Overall, very good.
38
Beethoven's 3rd 2000,  G)
39
When in Rome 2002,  G)
When in Rome
I love this movie!! Anything with the Olsen twins in it is good. I love the plotline & the acting. Overall, very good.
40
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Watch this movie after seeing the play, Wicked. Very Interesting....This movie will always be a classic. :)
41
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
I love this movie it is hilarous. An you laugh threw the whole movie. I love Diane she is very beautiful lady for being a older woman. An she does so good in this movie.
42
The Witches 1990,  PG)
The Witches
Very Cool. Anjelica's grand performance as the Grand High Witch.... Special effects and Storytelling of a boy who is warned about witches when later on he gets turned into a mouse. Based on Roald Dahl's book and the last film by Jim Henson before he passed away.
43
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Very funny Lmao. This is in all honesty the funniest movie i have ever seen in my life. And extremely quotable to this day.
44
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
this was funny love it !!!
45
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
Its so cute. I have enjoyed watching this movie many of times. not a big steve martin fan but he still can be very funny in his own right
46
Big 1988,  PG)
Big
Its Cool. Tom Hanks is one of my all-time favorite actors, love his movies.
47
Michael 1996,  PG)
Michael
Beautiful story, funny movie. John was so good as Michael. Bit of a twist on the image of an angel - & it worked so well!
48
George of the Jungle 1997,  PG)
George of the Jungle
so funny Lmao. Pretty funny, actually. Well, the stuff in the jungle is, not when they bring him back to the city and it turns into a Crocodile Dundee rip-ff. John Cleese does a really good job as the voice of the ape named Ape.
49
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
Honey, I Shrunk the Kids
Its Cool. I remember watching this in the theatre. A very fun family film with some pretty cool special effects (for its time).
50
Coneheads 1993,  PG)
Coneheads
Its Cool. A movie about an alien family that comes to earth to study and destroy us. very funny even to this day.
51
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Very Funny
52
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
Jim Carrey is brilliant as the lonely cable guy desperate for friendship. Watch this film and you'll have Jefferson Airplane stuck in your head for days after!
53
Richie Rich 1994,  PG)
Richie Rich
I use to love this movie.
54
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
i loved this movie when i was a kid and i still love it now... i own it and watch it occasionally! great movie! very funny!
55
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
Police Academy 2 is a cinematic masterpiece. I was really surprised on how the cast came together to make a very good film. Police Academy 2 is a joy from beginning to end. It's faster moving than the original and above all else, funnier.
56
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Its Cool. I love that movie is so funny
57
Bean 1997,  PG-13)
Bean
Very Funny LMAO. I love Mr. Bean. This movie has alot of laughs and Rowan is a genious but this movie is just a tad too silly to be viable, however I can't help it, Mr. Bean is one of a kind!
58
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
this movie is so kool. it is funny but not all parts. my favorate part in this movie is the time when the girl that lived whith dad went to her mom and the part when the girl that lived mom went to her dad. that is like my favorate part of the movie.
59
K-9 1989,  PG-13)
K-9
Cute but funny
60
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
A great film and one of Robin Williams best. Perfectly demonstrates Robin Williams talent in balancing comedy and drama. Very uplifting touching film that makes very good points on the medical industry in the process. I'd really like to read into the person who's life this was based on.
61
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
Very cool
62
Jackass - The Movie 2002,  R)
63
Marley & Me 2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments