Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kissme31999's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
wow is all i can say to see the love between to people after years apon years is worth all the money in the world
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
i think that this movie is great helps you understand that life is biger then just your friends and that there or others out there with feelings as well
3
True Lies 1994,  R)
True Lies
its exciting and dangerous a ture action movie
4
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
love inst always what you plan thats great right
5
The Hitch-Hiker 1953,  PG-13)
The Hitch-Hiker
its sick and twisted and yet i love this movie
6
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
its a copy but it has its good points
7
The Hitcher 2 - I've Been Waiting 2003,  R)
The Hitcher 2 - I've Been Waiting
wast better then the first maybe one of the best
8
The Hitcher 2007,  R)
9
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
A Thin Line Between Love and Hate
tells you what a phyco really will do if you mess with the wrong one
10
Catwoman 2004,  PG-13)
Catwoman
i think this is the best one yet
11
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
hot and exciting
12
Monster House 2006,  PG)
13
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
was different and romatic
14
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
totally funny
15
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
grosses movie ever
16
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
showed love despire and passion
17
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
Duplex (Our House)
its a funny movie i like it
18
House of Wax 1953,  Unrated)
House of Wax
new verison is better
19
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
20
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
funnier then most his movies
21
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
funny and kind of scary
22
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
better then the fist 2
23
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
its a good start
24
Deliver Us from Eva 2003,  R)
Deliver Us from Eva
funny and shows mean how to be put in there place
25
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
heartbreaking
26
Purple Rain 1984,  R)
Purple Rain
love prince
27
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
fun to watch by myself and with friends and family
28
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
29
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
30
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
So I Married an Axe Murderer
this movie was funny
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
ooh scary
32
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
33
Shrek 2 2004,  PG)
34
Shrek 2001,  PG)
35
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
36
View from the Top 2002,  PG-13)
View from the Top
women who go get what they want
37
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
38
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
39
Shrek the Third 2007,  PG)
40
Spider-Man 2002,  PG-13)
41
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
better then one
42
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
awsome
43
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
kill them all
44
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation 2004,  R)
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation
bugs are gross
45
Lost in Space 1998,  PG-13)
46
King Kong 2005,  PG-13)
47
The Weather Man 2005,  R)
48
The Golden Child 1986,  PG-13)
49
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
50
Problem Child 1990,  PG)
51
Problem Child 2 1991,  PG-13)
52
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
the music was great
53
Their Eyes Were Watching God 2005,  Unrated)
54
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
luv luv luv this movie the Rock never looked sexier
55
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
love musicals
56
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
funny shit
57
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
bruce willis is awsome in this movie and chirs tucker is beyond belief
58
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
one of the best peter pans ive seen except hook
59
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
ghost kiling people walking around naked what a great movie
60
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
great movie
61
Alien3 1992,  R)
Alien3
sigourmey makes theses movies they are great
62
Bean 1997,  PG-13)
Bean
great movie and funnie
63
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
Great movie tons of snakes
64
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
vimpares
65
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
best robin hood funny and with the same point
66
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
I put a spell on you
67
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
love scooby
68
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
very good
69
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Who u gonna call
70
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Sandra as a manly woman not with those legs haha
71
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
this one was the best of them all
72
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
not as good as the orgainal but good
73
Bedazzled 2000,  PG-13)
Bedazzled
great movie and bredan is so hot
74
Scream 1996,  R)
Scream
love the movie and the plot the end was the best
75
Collateral 2004,  R)
Collateral
tom cruise a bad guy how funny is that
76
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
dakota fanning is a great actress and denzel played a great role in this movie all and all it was awsome
77
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
awsome uma palyed a great crazy super girlfrned luke wasnt half bad either
78
Dennis the Menace 1993,  PG)
Dennis the Menace
great movie
79
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
great movie i have to say uma looked hot right along with chris George and Alicia
80
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
funny as hell finally men who live up to the challenge of daycare
81
13 Ghosts 1960,  Unrated)
13 Ghosts
gross but great
82
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
cool movie
83
The Others 2001,  PG-13)
The Others
this movie was awsome nicole kidman played a very good role in this
84
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
this is a comedy for everyone
85
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
time travel through ur mind very cool
86
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
very funny
87
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
great moie
88
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
jim carrey at his best
89
Boogeyman 2005,  PG-13)
Boogeyman
love this movie not as much horror but still good
90
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
it was good but i think they made to many
91
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
very funny
92
A Goofy Movie 1995,  G)
A Goofy Movie
love goofy
93
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
great just great
94
Click 2006,  PG-13)
Click
adam sandler is a great
95
Cats & Dogs 2001,  PG)
Cats & Dogs
funny cat verses dog movie ever
96
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
fast
97
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
the mummys curse great movie and bredan fraser looked so sexy
98
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
Honey, I Shrunk the Kids
funny
99
Mulan 1998,  G)
Mulan
brave and courages
100
Wild Wild West 1999,  PG-13)
Wild Wild West
funny sexy and a train
101
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
john and nicolas are great in this movie
102
The Craft 1996,  R)
The Craft
a little magic never hurt anyone
103
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
very wet
104
Bring It On Again 2004,  PG-13)
105
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
106
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
107
The Santa Clause 1994,  PG)
108
Hercules 1997,  G)
109
Gangs of New York 2002,  R)
110
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
111
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
112
Beverly Hills Cop 1984,  R)
113
Me, Myself & Irene 2000,  R)
114
Pride and Prejudice 2005,  PG)
115
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
116
Cool Runnings 1993,  PG)
117
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
118
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
119
Eragon 2006,  PG)
120
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
121
The Guardian 2006,  PG-13)
122
Crash 2005,  R)
Crash
this movie was touching
123
Without A Paddle 2004,  PG-13)
124
The Perfect Man 2005,  PG)
125
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
126
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
127
Lady in the Water 2006,  PG-13)
128
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
129
The Hot Chick 2002,  PG-13)
130
The Patriot 2000,  R)
131
The Addams Family 1991,  PG-13)
132
Secret Window 2004,  PG-13)
133
Aeon Flux 2005,  PG-13)
134
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
135
Old School 2003,  R)
136
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
137
Spirited Away 2001,  PG)
138
House of Wax 2005,  R)
139
A Bug's Life 1998,  G)
140
Freaky Friday 2003,  PG)
141
The Island 2005,  PG-13)
142
The Grudge 2004,  PG-13)
143
The Fugitive 1993,  PG-13)
144
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
145
The Departed 2006,  R)
146
My Girl 1991,  PG)
147
The Parent Trap 1998,  PG)
148
Eight Below 2006,  PG)
149
Rain Man 1988,  R)
150
Space Jam 1996,  PG)
151
Signs 2002,  PG-13)
152
The Truman Show 1998,  PG)
153
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
great movie
154
Home Alone 1990,  PG)
155
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
156
Anaconda 1997,  PG-13)
157
Inspector Gadget 1999,  PG)
158
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
159
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
160
Addams Family Values 1993,  PG-13)
161
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
love it
162
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
163
She's All That 1999,  PG-13)
164
Dawn of the Dead ,  R)
165
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
166
Child's Play 1988,  R)
167
Kingdom of Heaven 2005,  R)
168
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
169
Runaway Bride 1999,  PG)
170
Eurotrip 2004,  R)
171
Flightplan 2005,  PG-13)
172
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
big mean and green
173
RV 2006,  PG)
174
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
175
Equilibrium 2002,  R)
176
See No Evil 2006,  R)
177
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
178
Hannibal 1960,  Unrated)
179
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
180
Over the Hedge 2006,  PG)
181
Honey 2003,  PG-13)
182
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
183
Van Helsing 2004,  PG-13)
184
Shooter 2007,  R)
185
Epic Movie 2007,  PG-13)
186
Payback 1999,  R)
187
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
188
Underworld 2003,  R)
189
The Hills Have Eyes 1977,  R)
190
Notebook 2006,  Unrated)
191
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
one of the classics
192
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
best alienmovie fights love and death awsome
193
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
194
Alien 1979,  R)
195
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
not only is this movie great but denzel is a hero again
196
Happily N'ever After 2006,  PG)
Happily N'ever After
great twist on the cinderlla story
197
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
198
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
199
Mean Girls 2004,  PG-13)
200
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
201
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
202
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
203
The Longest Yard 2005,  PG-13)
204
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
205
Stepmom 1998,  PG-13)
206
The Omen 2006,  R)
207
Daredevil 2003,  PG-13)
208
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
209
Office Space 1999,  R)
210
The Princess Bride 1987,  PG)
211
The Girl Next Door 2004,  R)
212
The Italian Job 2003,  PG-13)
213
Father of the Bride 1991,  PG)
214
Halloween 1978,  R)
215
Jerry Maguire 1996,  R)
216
Footloose 1984,  PG)
217
World Trade Center 2006,  PG-13)
218
Charlotte's Web 2006,  G)
219
In Her Shoes 2005,  PG-13)
220
Erin Brockovich 2000,  R)
221
Finding Neverland 2004,  PG)
222
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
funny
223
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
224
Day of the Dead 1985,  Unrated)
225
Land of the Dead 2005,  R)
226
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
227
The Usual Suspects 1995,  R)
228
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
229
Casper 1995,  PG)
230
28 Days 2000,  PG-13)
231
The Breakfast Club 1985,  R)
232
Johnny English 2003,  PG)
233
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
234
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
235
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
not as good as one
236
Sin City: A Dame to Kill For 2013,  Unrated)
237
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
238
Bride of Chucky 1998,  R)
239
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
240
Batman 1989,  PG-13)
241
Armageddon 1998,  PG-13)
242
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
243
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
funny
244
8 Mile 2002,  R)
245
A Cinderella Story 2004,  PG)
246
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
247
Pretty Woman 1990,  R)
248
50 First Dates 2004,  PG-13)
249
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
250
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
251
The Covenant 2006,  PG-13)
252
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) 2006,  R)
253
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
254
Half Past Dead 2 2007,  R)
255
Dead Silence 1998,  R)
256
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
257
Black Snake Moan 2007,  R)
258
Snake Eyes 1998,  R)
259
Creature from the Black Lagoon 2011,  Unrated)
260
The Black Dahlia 2006,  R)
261
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
262
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
funny but disturbing
263
Deepwater 2005,  R)
264
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Great movie killer sharks better the jaws
265
Terror Beneath the Sea 1966,  Unrated)
266
Sea of Fear 2005,  PG-13)
267
Silent Hill 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments