My Favorite Movies
| kissa01's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 3 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 4 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 5 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 6 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 7 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 8 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 9 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13)
I loved it! The banter between Holmes and Watson is absolutely fabulous, as is the bromance those two have so much of! The filming and directing of this movie was brilliant, and I enjoyed the shots previous to Holmes fight-scenes, where he logically deduces exactly where and how to strike, and how long it will put his opponent out of condition. Bravo. Definitely one of my new favorites. |










