My Favorite Movies


  kirk33's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2
Barton Fink 1991,  R)
Barton Fink
Who would have guessed that such an amusing comedy could turn so suddenly grisly? I sure didn't, but the Coen Brothers did. Such is the life of the mind.
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The Batman as he was meant to be. Though it takes him about 45 minutes "to be".
The sequel will be even better.
4
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Wall-to-wall hilarity. One quotable favorite that I haven't gotten tired of yet.
5
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
A dangerous, voyeuristic journey that I can enjoy in the safety of my own home.
6
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
This is how satire is done, children.
So precariously balanced between hilarious absurdity and terrifying possibility.
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Seeing the hidden pathways that connect the main character's thoughts are a joy to watch, and who can't relate in some way to the central relationship?
8
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Great cinematography, strong performances. Took viewing #2 for it to really click with me.
9
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Nothing envisioned by George Romero could ever take this movie's place in my heart.
10
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Do Matt and Trey know how to handle a musical, or what?
Scatalogically satirical.
11
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
This movie has one of my favorite endings ever.
12
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
Twin Peaks - Fire Walk with Me
Heart-rending (when it's not being obtuse) portrait of Laura Palmer, doomed to die a violent death.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments