My Favorite Movies
| kinoved's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 2 |
Dead End 1937, Unrated) |
|
| 3 |
Fury 1936, Unrated) |
|
| 4 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 5 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950, Unrated) |
|
| 6 |
Wings of Desire 1987, PG-13) |
|
| 7 |
Camera Buff 1979, R) |
|
| 8 |
Superstar: The Karen Carpenter Story 1987, Unrated) |
|
| 9 |
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975, Unrated) |
|
| 10 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 11 |
L'Enfer 2005, Unrated) |
|
| 12 |
Chinatown 1974, R) |












