Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  KinkyFish's Rating My Rating
1
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
amazing one of the best movies i have seen in a very long long time wow amazing aint tht justin long and timothy olyphant Hot
2
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
wow this is dark stuff very good i nearly cried cos ... im not gonna tell u y oh ive nearly finished da new book as well cant wait
3
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
it might semm lyk a action film it is but it is really sad sum of it u gt 2 c it 2 understands
4
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
a very good film not for all cos there is a lot of blood but i luv it
5
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
a really scarey weird great amazing the best subtittled film i have ever seen but u get 2 listen 2 it in english cos it got a thingy so even better u dont hav 2 read wot they r saying whoo 10/10 marks
6
Blade 1998,  R)
Blade
an exelent star to the trinity 1 of the best films i hav ever seen u prob havent seen it but u shud
7
Blade II 2002,  R)
Blade II
wow an amazing 2nd 1 cudnt wait to the the 3rd
8
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
wow a graet finish to the trinity amazing
9
Underworld 2003,  R)
Underworld
fantastic all i can say
10
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
even better amazing
11
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
very very very very very gd nd very upsettin as well sniff
12
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
a funny but agr8 action film a bit confussing a times
13
Ginger Snaps 2000,  R)
Ginger Snaps
i find it real l l y scarey u might not but i real l l l y do
14
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
seriously funny i rented it then i had to buy it 2 watch it again who cares that it is it subtitles
15
The Grudge 2004,  PG-13)
16
Dreamcatcher 2003,  R)
Dreamcatcher
hw creppy might seem a funny idea aliens cumin out of ur arse but it not
17
The Cave 2005,  PG-13)
The Cave
ok might not b the scareist film but it is surley gd
18
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
way not as gd as the book but it ok i supose
19
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
i love this movie i cant believe i didnt watch it sooner
20
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
a really weird but veryy clever nd good film 2 c
21
Step Up 2006,  PG-13)
22
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
we need mre movies lyk it
23
Take the Lead 2006,  PG-13)
24
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
very nice movie
25
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
26
Honey 2003,  PG-13)
Honey
it ok a funky movie bout dancing
27
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
28
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
i love this movie i only watched it yesterday and i loved it loads
29
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
wat a lovely film
30
First Daughter 2004,  PG)
31
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
oh wow wat an amazing movie very moving
32
Ice Princess 2005,  G)
33
Ella Enchanted 2004,  PG)
34
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
the most funniest movie i have ever seen in my little life*
35
Holes 2003,  PG)
36
Ghost Rider 2007,  PG-13)
37
Green Day - Bullet in a Bible 2005,  Unrated)
Green Day - Bullet in a Bible
a gd concert 2 watch but a bit long
38
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
Barnyard: The Original Party Animals
hw funny is this film i cudnt stop laughing
39
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
a bit erm of nudity but i find it sooooo funny
40
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
a happy film which i watch nearly every week
41
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 1999,  PG)
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
it is a g8 film i luv films like it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments