My Favorite Movies


  kingofkingz78's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
Scarface
One of the best movies ever made
2
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
I love this movie because I identify with alot of the characters(even though they are cowboys and stuff)
3
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
I still laugh every time I see it and its been at least 15 times
4
Menace II Society 1993,  R)
Menace II Society
It doesnt matter if you are white,black,hispanic if you live in the ghetto (or did)you can relate.Even if you didnt it shows a whole other side of life thats real
5
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
The best directing I have ever seen in a movie.I watched it 3 times in a row I liked it so much
6
Mario Puzo's The Last Don 2000,  R)
Mario Puzo's The Last Don
Best Mafia movie by far
7
Half Baked 1998,  R)
8
The World According to Garp 1982,  R)
The World According to Garp
My favorite book turned movie.It is inspiring and sad then inspiring again
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
Very good love story without being all mushy.
11
Boyz n the Hood 1991,  R)
12
Friday After Next 2002,  R)
13
American Me 1992,  R)
14
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
One of the best movies ever.It really breaks down prison life and alot is still true till this day.
15
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Funniest cartoon movie ever!
16
Carlito's Way 1993,  R)
17
Full Metal Jacket 1987,  R)
18
A Clockwork Orange 1971,  R)
19
Shallow Hal 2001,  PG-13)
Shallow Hal
Big girls need lovin too!!!
20
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
21
Poltergeist 1982,  PG)
22
Deep Cover 1992,  R)
23
Jason's Lyric 1994,  R)
24
Mallrats 1995,  R)
25
Dogma 1999,  R)
26
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Never laughed so much in a movie
27
Clerks II 2006,  R)
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
First movie I remebr going to the movies too,so its not just a great movie but sentimental,lol
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
33
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
34
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
35
Rolling Kansas 2002,  R)
36
Dazed and Confused 1993,  R)
37
Training Day 2001,  R)
Training Day
He won an oscar for a reason on this one
38
The Devil's Rejects 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments