My Favorite Movies


  kingismyworld's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
2
Escape from New York 1981,  R)
3
Blade Runner 1982,  R)
4
X-Men 2000,  PG-13)
5
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
6
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
8
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal) 2007,  R)
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal)
awesome action film.
9
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
AWESOME. This film blew me away and delivered in spades. Edward Norton made a great Dr. Bruce Banner emulating the late great Bill Bixby (RIP). There are nods to the tv series which the first film sorley lacked. This was action-packed, sweet, emotional, and butt kicking. I ahve to give props also to Tim Roth as Emil Blonsky aka Abomination. this was just one creepy dude who thirsts for power but like Banner ends with tragic results.Willim Hurt made an awesome General "Thunderbolt" Ross who is intent on capturing the hulk for military purposes. There are nods to Captain America and the super soldier program that created him. Great fun flcik and nice to see Marvel is back and in a big way.
10
The Thing 1982,  R)
The Thing
One of the best horror flicks made. Unfairly bashed at the time of it's release, The Thing remains one of the creepiest,scariest and frightning flicks made. It also perfectly captures the fear and paranoia of the men stationed in a place where there is no help. like MacCready said "no on trusts anyone".

I highly recommend this film for those that like good old fashioned scares and gore to the cgi crapfests that are out there.
11
Die Hard 1988,  R)
12
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
13
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
14
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
15
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
16
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
17
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
19
The Departed 2006,  R)
20
GoodFellas 1990,  R)
21
Cape Fear 1991,  R)
22
Taxi Driver 1976,  R)
23
Casino 1995,  R)
24
Gangs of New York 2002,  R)
25
A Clockwork Orange 1971,  R)
26
Full Metal Jacket 1987,  R)
27
Chat gim (The Seven Swords) 2005,  R)
28
Saat po long (S.P.L.) (Kill Zone) 2005,  Unrated)
29
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
30
Iron Monkey 1993,  PG-13)
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
32
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
33
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
37
The Street Fighter 1974,  R)
38
Killing Machine 1976,  R)
39
The Dark Crystal 1982,  PG)
40
The Last Starfighter 1984,  PG)
41
The Last Dragon 1985,  PG-13)
42
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
43
Hot Fuzz 2006,  R)
44
Shaun of the Dead 2004,  R)
45
Clerks 1994,  R)
46
Clerks II 2006,  R)
47
Mallrats 1995,  R)
48
Léon (The Professional) 1994,  R)
49
A Better Tomorrow 2010,  R)
50
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
51
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
52
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
53
Last Hurrah for Chivalry 1978,  Unrated)
54
Master of the Flying Guillotine 1975,  R)
55
Blade 1998,  R)
56
Blade II 2002,  R)
57
Duel 1972,  PG)
58
Munich 2005,  R)
59
Jurassic Park 1993,  PG-13)
60
Memento 2000,  R)
61
Gladiator 2000,  R)
62
Sin City 2005,  R)
63
Prince of Darkness 1987,  R)
64
Apocalypse Now 1979,  R)
65
Akira 1988,  R)
66
Ghost in the Shell 1996,  R)
67
Rocky 1976,  PG)
68
Rocky II 1979,  PG)
69
Rocky III 1982,  PG)
70
Rocky IV 1985,  PG)
71
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
72
Hang 'em High 1968,  PG-13)
73
Where Eagles Dare 1969,  PG)
74
Dirty Harry 1971,  R)
75
Underworld 2003,  R)
76
Underworld: Evolution 2006,  R)
77
Shogun Assassin 1980,  R)
78
Shogun Assassin 2: Lightning Swords of Death (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) 1973,  R)
79
Conan the Barbarian 1982,  R)
80
My Bloody Valentine 1981,  R)
81
Friday the 13th 1980,  R)
82
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
83
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
84
Cube 1997,  R)
85
Nemesis 1993,  R)
86
Mad Max 1979,  R)
87
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
88
Creepshow 1982,  R)
89
Thunderball 1965,  PG)
90
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
91
Live and Let Die 1973,  PG)
92
Goldfinger 1964,  PG)
93
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
94
Casino Royale 2006,  PG-13)
95
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
96
Iron Man 2008,  PG-13)
97
The Signal 2007,  R)
98
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
99
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
100
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
101
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
102
Braveheart 1995,  R)
103
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
104
Taken 2008,  PG-13)
105
Fright Night 1985,  R)
106
Halloween 2007,  R)
107
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
108
Watchmen 2009,  R)
109
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
110
Enter the Ninja 1981,  R)
111
Revenge of the Ninja 1983,  R)
112
The Wrestler 2008,  R)
113
Pineapple Express 2008,  R)
114
The Kid With the Golden Arm 1980,  Unrated)
115
Valkyrie 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments