My Favorite Movies


  kiminy's Rating My Rating
1
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
Eddie Izzard - Dress to Kill
I can watch this endlessly.
2
Jaws 1975,  PG)
Jaws
All time favorite.
3
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
An awesome mob movie that will stand the test of time.
4
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Gene Wilder is the one and only Willy Wonka!
5
Never Cry Wolf 1983,  PG)
Never Cry Wolf
A must see.
6
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Slapstick at it's finest.
7
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
I love that this is based on a true story!
8
Paper Moon 1973,  PG)
Paper Moon
A touching film where two people realize they really do need each other.
9
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Masterpiece.
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
11
Dogma 1999,  R)
Dogma
Kevin Smith = Genius
12
Twister 1996,  PG-13)
Twister
Attempting to make the inevitable more predictable.
13
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Jean Reno shines in this classic.
14
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
Funny and melancholy. Don't drive angry!
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
16
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
So many great things about this movie. LOVE IT!
17
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
Mad man or Grizzly man. You decide.
18
Fargo 1996,  R)
Fargo
Just an odd movie. I LOVE IT!
19
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Great storyline, awesome cast!
20
Multiplicity 1996,  PG-13)
Multiplicity
Michael Keaton RULES!
21
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Still sends chills up my back whenever I watch it.
22
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Definitely a 4 star movie, yeah.
23
Hamlet 1990,  PG)
Hamlet
I was never interested in Hamlet or any other Shakespeare works until I saw this film.
24
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
Life lessons.
25
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
A close encounter of the deep sea kind.
26
Signs 2002,  PG-13)
Signs
A great display of how everything happens for a reason.
27
Field of Dreams 1989,  PG)
28
Click 2006,  PG-13)
Click
Big time funniness mixed with a certain melancholy.
29
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
30
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Intensely suspenseful reality.
31
Chasing Amy 1997,  R)
32
Pleasantville 1998,  PG-13)
33
The Replacements 2000,  PG-13)
34
Go 1999,  R)
35
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I could probably do without a couple of the songs.
36
Lake Placid 1999,  R)
Lake Placid
Humorous horror flick.
37
The Breakfast Club 1985,  R)
38
Forrest Gump 1994,  PG-13)
39
Necessary Roughness 1991,  PG-13)
40
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
There's ..dare I say.. a lot going on in this film.
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The only one I've seen. Love it.
42
Cool Hand Luke 1967,  PG)
43
Tremors 1990,  R)
44
Heathers 1988,  R)
45
The Song Remains The Same 1976,  PG)
The Song Remains The Same
Used to go to midnight showings to see this movie...good times! Great flick, timeless.
46
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
The Stepford Wives
I didn't like the original but this was okay. PLUS, Christopher Walken!
47
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
48
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
I thought this was a great adaptation of the TV series. . with a comedic twist.
49
Get Shorty 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments