My Favorite Movies


  kimcprincess's Rating My Rating
1
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
I'm fond of this movie because of the beautifuls areas: beaches ...
2
Black Mama, White Mama 1973,  R)
3
Bucktown 1975,  R)
4
Coffy 1973,  R)
5
Foxy Brown 1974,  R)
6
Back in the Day 2004,  R)
7
Jackie Brown 1997,  R)
8
Escape from L.A. 1996,  R)
9
Movies of Color - Black Southern Cinema 2002,  Unrated)
10
Girl 6 1996,  R)
11
Mo' Better Blues 1990,  R)
12
She's Gotta Have It 1986,  R)
13
Crooklyn 1994,  PG-13)
14
She Hate Me 2004,  R)
15
School Daze 1988,  R)
16
Get on the Bus 1996,  R)
17
Malcolm X 1992,  PG)
18
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
19
He Got Game 1998,  R)
20
Miracle's Boys 2005,  Unrated)
21
4 Little Girls 1997,  Unrated)
22
The Rich Man's Wife 1996,  R)
23
Introducing Dorothy Dandridge 1999,  R)
24
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
25
X-Men 2000,  PG-13)
26
Perfect Stranger 2007,  R)
27
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
28
Gothika 2003,  R)
29
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
30
Catwoman 2004,  PG-13)
31
Boesman & Lena 2000,  Unrated)
32
Evil Dead 2 1987,  R)
33
Mahogany 1975,  PG)
34
Jazz on a Summer's Day 1960,  Unrated)
35
The Amityville Curse 1990,  R)
36
Claudine 1974,  PG)
37
Friday 1995,  R)
38
Next Friday 2000,  R)
39
Friday After Next 2002,  R)
40
Barbershop 2002,  PG-13)
41
The Players Club 1998,  R)
42
Trespass 1992,  R)
43
All About the Benjamins 2002,  R)
44
Barbershop 2 - Back in Business 2004,  PG-13)
45
Boyz n the Hood 1991,  R)
46
Dangerous Ground 1997,  R)
47
Anaconda 1997,  PG-13)
48
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
49
The Bodyguard 1992,  R)
50
Go Figure 2005,  Unrated)
51
Cube 1997,  R)
52
The Slender Thread 1965,  Unrated)
53
The List 2008,  Unrated)
54
Buck and the Preacher 1972,  PG)
55
Uptown Saturday Night 1974,  PG)
56
Let's Do It Again 1975,  PG)
57
Lillies of the Field ,  Unrated)
58
Stir Crazy 1980,  R)
59
Little Nikita 1988,  PG)
60
Simple Life of Noah Dearborn 1999,  PG)
61
Mandela and De Klerk 1997,  PG-13)
62
The Wilby Conspiracy 1975,  PG)
63
Sydney White 2007,  PG-13)
64
Paris Blues 1998,  Unrated)
65
Porgy and Bess 1959,  Unrated)
66
Rize 2004,  PG-13)
67
The Wash 2001,  R)
68
Letter to the President 2004,  R)
69
Bones 2001,  R)
70
Tha Eastsidaz 2000,  R)
71
Training Day 2001,  R)
72
Baby Boy 2001,  R)
73
Soul Plane 2004,  R)
74
Snoop Dogg's Hood of Horror 2006,  R)
75
Snoop Dog: Boss 'N' Up 2005,  Unrated)
76
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
77
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
78
Crimson Tide 1995,  R)
79
Cry Freedom 1987,  PG)
80
Mississippi Masala 1991,  R)
81
Fallen 1998,  R)
82
John Q 2001,  PG-13)
83
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
84
Out of Time 2003,  PG-13)
85
Philadelphia 1993,  PG-13)
86
The Mighty Quinn 1989,  R)
87
The Siege 1998,  R)
88
Heart Condition 1990,  R)
89
License to Kill 1984,  PG-13)
90
The Hurricane 1999,  R)
91
Inside Man 2006,  R)
92
Déjà Vu 2006,  PG-13)
93
The Preacher's Wife 1996,  PG)
94
The Bone Collector 1999,  R)
95
Power 1986,  R)
96
Courage Under Fire 1996,  R)
97
American Gangster 2007,  R)
98
Harlem Nights 1989,  R)
99
The Chocolate Soldier 1941,  Unrated)
100
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
101
Boomerang 1992,  R)
102
I Spy 2002,  PG-13)
103
The Mad Magician 1954,  Unrated)
104
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
105
Shocker 1989,  R)
106
To Hell and Back 1955,  Unrated)
107
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
108
The Red Badge of Courage 1951,  Unrated)
109
Devil's Arithmetic 1999,  Unrated)
110
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
111
Holy Man 1998,  PG)
112
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
113
The Adventures of Pluto Nash 2002,  PG-13)
114
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
115
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
116
Ali 2001,  R)
117
I Am Legend 2007,  PG-13)
118
Bad Boys II 2003,  R)
119
Made in America 1993,  PG-13)
120
Wild Wild West 1999,  PG-13)
121
Men in Black II 2002,  PG-13)
122
Bad Boys 1995,  R)
123
Men in Black 1997,  PG-13)
124
The Matrix Reloaded 2003,  R)
125
Summer School 1987,  PG-13)
126
Independence Day 1996,  PG-13)
127
Reign Over Me 2007,  R)
128
Scream 2 1997,  R)
129
Kingdom Come 2001,  PG)
130
Woo 1998,  R)
131
Set It Off 1996,  R)
132
Bamboozled 2000,  R)
133
Collateral 2004,  R)
134
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
135
Poetic Justice 1993,  R)
136
Bullet 1995,  R)
137
Beef 2003,  R)
138
Juice 1992,  R)
139
Gang Related 1997,  R)
140
Above the Rim 1994,  R)
141
Three 6 Mafia: Choices - The Movie 2001,  Unrated)
142
Fat Albert 2004,  PG)
143
Comic Book Diaries ,  Unrated)
144
Saturday Night Fever (2002) ,  R)
145
Saturday Night Fever 1977,  R)
146
The Punisher 2004,  R)
147
Pulp Fiction 1994,  R)
148
Hairspray 2007,  PG)
149
WWE Armageddon (2006) 2006,  Unrated)
150
Be Cool 2005,  PG-13)
151
Domestic Disturbance 2001,  PG-13)
152
Grease 1978,  PG)
153
White Man's Burden 1995,  R)
154
Staying Alive 1983,  PG)
155
Crash 2005,  R)
156
Hustle & Flow 2004,  R)
157
Fred Claus 2007,  PG)
158
Slavery and the Making of America 2005,  Unrated)
159
The Ice Cream Man 1995,  R)
160
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
161
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
162
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
163
All About Us ,  Unrated)
164
Raven 1997,  R)
165
That's So Raven - Raven's House Party 2005,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments