My Favorite Movies


  kimbom's Rating My Rating
1
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
Dead Man's Shoes
A TOUCHING SAD FILM YET DROP DEAD BRUTAL AND TERRIFYING.GOTTA SEE IT BEST FILM EVER
2
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
DANIEL DAY LEWIS AS BILL THE BUTCHER PRICELESS
3
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
GREATEST FILM EVER MADE.BLOODY MASTERPIECE
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
GREATEST SEQUEL EVER MADE
BLOODY BRILLIANT
5
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
HIT MEN AND PHILOSOPHICAL DEBATES,BOXER MADE TO THROW A FIGHT,TAKING THE BOSSES WIFE OUT ON A DATE AND A MAN WHO SOLVES PROBLEMS.WHAT MORE DO YOU WANT IN A FILM
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
BLOODY REVENGE TALE
TARANTINO STYLE.THE MUSIC IN THIS FILM IS MAGIC AND ALL THE ACTORS ARE TERRIFIC
7
Jackie Brown 1997,  R)
8
The Usual Suspects 1995,  R)
9
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
GREATEST WESTERN EVER MADE...........SERGIO LEONE WAS A GOD
10
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
MY EX TURN ME ON TO THIS FILM AND SURPRISINGLY I REALLY ENJOYED IT
11
The Wood 1999,  R)
The Wood
GREAT FILM.TO ME THE GREATEST RNB MOVIE SOUNDTRACK EVER
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
13
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
GREAT STORY GREAT SCORE GREAT ACTORS GREAT FILM
14
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
JEWEL HEIST GONE WRONG TARANTINO STYLE
15
Saving Private Ryan 1998,  R)
16
Brother 2000,  R)
17
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
THE GREATEST GANGSTER FILM EVER MADE
18
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
DAVID CARRADINE PERFORMANCE OF HIS CAREER.
19
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
20
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
21
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
22
A Few Good Men 1992,  R)
23
Schindler's List 1993,  R)
24
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
SOOO TWISTED
25
Boogie Nights 1997,  R)
26
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
27
With Honors 1994,  PG-13)
With Honors
I checked this movie out because of joe pesci and i found it to be one of the best feel good movies ive ever seen.
28
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
ONE OF MY ALL TIME FAVS,THE ENDING IS SO GOOD......THE FILO KIDS BEATING A YOUNG GERE WAS FUNNY
29
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
NEARLY CHOKED ON POPCORN LAUGHING SOOO HARD
30
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
31
Any Which Way You Can 1980,  PG)
32
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
I LOVE THIS FILM EVERYONE MUST SEE IT
33
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
34
The Best Man 1999,  R)
The Best Man
SUCH A GOOD STORY MAKES U THINK BOUT SKELETONS IN YOUR CLOSET
35
A Fish Called Wanda 1988,  R)
36
Once Were Warriors 1994,  R)
37
8MM 1999,  R)
38
Undisputed 2002,  R)
39
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
SAD SAD MOVIE AND PRETTY VIOLENT BUT A MUST SEE
40
Liao zhai yan tan (Erotic Ghost Story) 1987,  Unrated)
41
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
42
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
43
The Rules of Attraction 2002,  R)
44
Fight Club 1999,  R)
45
Menace II Society 1993,  R)
46
Boyz n the Hood 1991,  R)
47
Above the Rim 1994,  R)
48
The Pianist 2002,  R)
49
Seven (Se7en) 1995,  R)
50
Shade 2003,  R)
51
Snatch 2001,  R)
52
The Woman in Red 1984,  PG-13)
53
Clerks 1994,  R)
54
Mallrats 1995,  R)
55
Good Will Hunting 1997,  R)
56
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
GREAT FILM....
57
New Jersey Drive 1995,  R)
58
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
59
Young Guns 1988,  R)
60
The Exorcist 1973,  R)
61
The Warriors 1979,  R)
62
Grease 1978,  PG)
Grease
CLASSIC.
63
American Beauty 1999,  R)
64
Kids 1995,  NC-17)
65
Wonderland 2003,  R)
66
The Untouchables 1987,  R)
67
Primal Fear 1996,  R)
68
Basic Instinct 1992,  R)
69
Wolf Creek 2004,  R)
Wolf Creek
GREAT AUSSIE FILM
70
Chopper 2000,  R)
71
The Castle 1997,  R)
72
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
SOOO BRUTAL
73
A Better Tomorrow 2010,  R)
74
Sin City 2005,  R)
75
Full Metal Jacket 1987,  R)
76
Beverly Hills Cop 1984,  R)
77
The Wicker Man 1974,  R)
78
American Psycho 2000,  R)
79
Psycho 1998,  R)
80
American History X 1998,  R)
81
Dirty Harry 1971,  R)
82
A Low Down Dirty Shame 1994,  R)
A Low Down Dirty Shame
HAS IT'S COMEDIC MOMENTS.JADA SMITH IS SOOO HOT
83
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
TOO MUCH DIALOGUE EVEN FOR A TARANTINO FILM.......KURT RUSSEL IS GREAT THOUGH
84
American Gangster 2007,  R)
85
Waiting 2005,  R)
Waiting
SOOOOO FUNNY
86
Booty Call 1997,  R)
Booty Call
ONE OF MY FAV COMEDY EVER
IF U HAVNT SEEN IT THATS SAD
87
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
AWESOME ASIAN THRILLER, THE AMERICAN FILM THE DEPARTED WITH MATT DAMON WAS A REMAKE OF THIS FILM AND DOESNT EVEN COME CLOSE TO THE ORIGINAL
88
Blades of Glory 2007,  PG-13)
89
The Girl Next Door 2007,  R)
The Girl Next Door
GOD such a sad movie makes u think why people could be so evil.based on a true story.tough to watch at times
90
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
IF YOUR A FAN OF PAN'S LABYRINTH LIKE I AM YOU WILL ENJOY THIS HORROR THRILLER.
91
Love and Basketball 2000,  PG-13)
92
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
WOW This is the GREATEST most powerful movie ive ever seen its such a heartbreaking story
it is a must must see.it is such a touching story u forget that its an anime,The two main characters are just so human u feel there struggle through the whole film and beware u might be in tears through this movie unless your a robot.
93
Religulous 2008,  R)
Religulous
This is a great funny documentary from comedian bill maher on all religions and it will make u question the concept of religion and the problems it brings out.The title is derived from the words religion and ridiculous and if you are a true believer of religion what ever your faith may be this movie will probably offend you.personally bill maher makes sense to me on some religions that i think are ridiculous like scientology and the fact that alot of people believe in the noah's ark story literally and also the story of adam and eve i mean cmon Evolution has been Scientifically Proven.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments