My Favorite Movies


  kimbach's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2
The Terminator 1984,  R)
3
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
4
The Mask 1994,  PG-13)
5
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
6
The Matrix 1999,  R)
7
Europa (Zentropa) 1991,  R)
8
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
"History's about to change"
9
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
"Eastwood, Clint Eastwood. What kind of a stupid name is that"?
10
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
"Where we're going we don't need roads"
11
Starship Troopers 1997,  R)
12
Jackie Brown 1997,  R)
13
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) 1979,  R)
14
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Kubrick is another of my favorite directors, and Dr. Strangelove seems to be timeless and chilling satire, that still could happen for real

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments