My Favorite Movies
| killertune's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998, R) |
|
| 2 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 3 |
Saw 2004, R) |
|
| 4 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 6 |
Love Letter 1995, PG) |
|
| 7 |
Memento 2000, R) |
|
| 8 |
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990, PG) |
|
| 9 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 10 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 11 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 12 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 14 |
August Rush 2007, PG) |
|
| 15 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 16 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
















