My Favorite Movies


  1. KillerClown
  2. Black

Give list a short description

  KillerClown's Rating My Rating
1
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
One of my most favourite movies of all time, since I was 5 years old. Still my favourite.
2
Halloween 2007,  R)
Halloween
Scary? The scariest movie I have probably ever seen! Not only is the movie all-around scary, Rob Zombie's Michael Myers makes Jason Voorhees look like an angry retarded kid with a misplaced use for goalie masks. As awesome as the Texas Chainsaw Massacre remake was, I really wish Rob Zombie would have had the chance to remake that. This movie surpassed anything I had expected, in one Horror movie, Michael kills I don't even know how many people! But throughout the movie, it is non-stop. I enjoyed seeing actors you rarely see in movies, or who only ever are given the small parts, Ken Foree, Bill Moseley, Sid Haig, Brad Dourif who played the stuttering gas station attendant in Urban Legend, and best of all: that good guy Chucky! I found it amusing that a lot of the characters from Rob's first two movies made appearances in this movie. The main thing that makes this great as well, is that it gives us an understanding of the killer. Whereas the 80's seemed to enjoy giving us superhuman unrealistic killers that kill for no reason, Rob gives us a movie not only with plenty of kills, more than usual for ANY Horror movie, any GOOD horror movie, but with a background story too. All of this packed into around 2 hours. I believe Rob Zombie is my brother, my long lost brother, because if I directed Horror movies, I would be Rob fucking Zombie. DEFINATELY recommended for ANY AND ALL diehard Horror fans!!!

P.S. Michael Myers' escape was better in the theatre version. The rape scene in the DVD version isn't as good as the escape scene in the theatre. That's the only complaint I have about the DVD. But I am sure the scene is under "Deleted Scenes" on the second disc of the DVD. Why it was omitted from the actual movie is a mystery... But fuck it! This movie STILL RULES!!!!
3
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
One of my favourite horrors ever.
4
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Another one of my favourites.
5
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
FUCKIN' AWESOME! The world needs more Horror movies like this.
6
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Much better than the original. A gore-fest! I LOVE it!
7
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Contains all the deaths and gore to keep me happy. Will also fill you in on a lot of stuff about the original Jigsaw killer, and ties up some loose ends as well! Very VERY well done! I REALLY look forward to numbers 5 and 6! If they keep getting better and better like they have been doing so far! BIG BIG surprise at the end as to who is carrying on Jigsaw's work as well! All I can say is these movies keep getting better and better! Have faith doubters, this isn't the 80's anymore, this series IS getting better and better! 5 motherfucking stars!!!!!
8
Saw II 2005,  R)
Saw II
One of the best Horrors I've EVER seen.
9
Saw III 2006,  R)
Saw III
This is my favourite of all the Saw movies. The part with the rotten pigs getting sliced up is exquisitely disgusting!
10
Hostel 2006,  R)
Hostel
One of the best horror movies.
11
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
Fuckin' AWESOME movie!!!... But in my opinion, the first one is better!
12
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
One of my favourite movies ever. Also my favourite book.
13
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
This is my all-time favourite Zombie movie.
14
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Debatable, but could be better than the original. I can't say... I do love chainsaws though!...
15
The Descent 2005,  R)
The Descent
CRAZY horror movie! One of the best I've ever seen.
16
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
17
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
Fucking awesome movie! The best serial killer movie I have ever seen, has become my second favourite movie after the original Chainsaw Massacre and TCM: The Beginning. I recommend it for anyone interested in the book Zodiac: Unmasked, it's basically like watching the book on your TV. Awesome movie!!!
18
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
If I could give this movie TEN stars out of five I WOULD! Unbelieveably amazing movie! I can't wait for the sequel already, and I JUST saw this one. The computer animation was fuckin' NUTTY in this, not to mention the characters had some good humour going on to go along with the action. I only wish there had been more of Megatron in this, and more going on with the Scorpion robot, which is called Skorponok according to the back of the double disc DVD edition... Very fuckin' cool movie, makes Star Wars look like a wet mutt dog out in the rain, while this movie is ten Dobermans waiting to rip you apart...... or something..... you get the point... WATCH THIS EVERYBODY, you WON'T be disappointed!!
19
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
Best installment of them all. Love the pigs...
20
Saw 2004,  R)
21
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
AWESOME movie. Very very well done.
22
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
AWESOME MOVIE!
23
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
Hellraiser - Inferno
First one I ever saw. My favourite one, totally insane movie.
24
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
See No Evil 2006,  R)
28
Underworld 2003,  R)
29
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
A classic.
30
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
My #1 childhood fear brought to life. Literally. Sweet fuckin' deal!!!
31
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
Excellent movie.
32
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
Finally found it... Awesome movie!
33
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 2
A very good sequal if you ask me.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments