My Favorite Movies


  kikyluvgwen's Rating My Rating
1
The Color of Paradise 2000,  PG)
2
Scream 1996,  R)
3
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
4
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
5
The Exorcist 1973,  R)
6
The Omen 2006,  R)
7
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
8
Saw 2004,  R)
9
The Sound of Music 1965,  G)
10
The Notebook 2004,  PG-13)
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
12
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
13
Baran 2001,  PG)
14
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
15
12 Angry Men 1997,  PG-13)
16
Brokeback Mountain 2005,  R)
17
Sheng xia guang nian, (Eternal Summer) 2006,  Unrated)
18
Once 2007,  R)
19
The Pianist 2002,  R)
20
Inglourious Basterds 2009,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. ryanfacebook91
    ryanfacebook91 posted 2 years ago

    Kasian tuh the chorus , nyempil di antara horror movies