My Favorite Movies
My favourite movies of all time. It's a good mix of LGBT dramas/period piece, slashers, romcoms, animations, biopics, and documentaries.
| kigaiyuuto's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Beautiful Thing 1996, R) |
|
| 2 |
Patrik 1,5, (Patrik Age 1.5) 2010, PG)
I'm very happy with the movie overall. It's colorful and well-acted drama. Not bombastic and preachy like Hollywood drama movies and much better than your average American "slice-of-life" indie like Rachel getting married etc. Kudos for the director and the actors for elevating an otherwise B drama movie into one of the finest 90 minutes drama movie (and also this movie is safe for family viewing!). |
|
| 3 |
Antique 2008, Unrated)
Another adaptation from the manga (Antique Bakery) after an anime series, J drama series, and Taiwanese drama series, the movie adaptation stays faithful for the most part to the manga (they only change the names). The movie tries to cram as much as it can, resulting in quick cuts which can be tiring at first, but overall helps the movie find its tone. It has the perfect balance of comedy, drama/romance, eye-candy (the cakes or the men?) and unlike most films, the story is well-done. Having said that, the supernatural element of the story doesn't translate well. |
|
| 4 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 5 |
A Love to Hide (Un amour a taire) 2005, Unrated) |
|
| 6 |
Kinsey 2004, R) |
|
| 7 |
Ben X 2007, Unrated)
This movie is surprising in many ways. I didn't want to spoil it for those who haven't watched it. My friends were ready to dismiss this movie after the first 15-20 minutes but I'm glad I didn't let them get their way. In the beginning I didn't get it but quickly enough I got absorbed into Benny's world and could relate to his struggle. At times it feels epic and even romantic. I like it enough to forgive some obvious flaws of the movie. Overall a great movie and SHOULD NOT BE MISSED. For me this movie outshadows all Oscar winners, yes I mean you Slumdog, Benjamin Button, Departures!!. |
|
| 8 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 9 |
Gone, But Not Forgotten 2004, Unrated)
For some reason, the DVD cover is too racy for Flixster so they changed it. :p |
|
| 10 |
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008, PG-13) |
|
| 11 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Kinky Boots 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 14 |
Saved! 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Scott Pilgrim vs. the World 2010, PG-13)
The movie lives up to the hype. It's geeky in the most fun way. It's a mash-up between video games, comic book, anime and indie music. But even if you are not into these things, you can still find this movie enjoyable. There are lots of characters but you'll feel that you know most of these people. If there is something to complain, I find that the beginning of the movie is a little low key and it takes time for people to be immersed in the world inside Scott Pilgrim's mind. Once you do, it's a hell of a ride. Recommended viewing. |
|
| 16 |
Under the Tuscan Sun 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Eden Lake 2008, R) |
|
| 18 |
The Texas Chainsaw Massacre 2003, R) |
|
| 19 |
Inside (À l'intérieur) 2007, R) |
|
| 20 |
El Orfanato (The Orphanage) 2007, R) |
|
| 21 |
Trick 'r Treat 2006, R) |
|
| 22 |
Km. 0 (Kilometer Zero) 2001, R) |
|
| 23 |
Religulous 2008, R)
Well well well....I'm fortunate enough to be able to watch this movie considering my country of origin is a religious Muslim country. I'm an agnostic so I'm all for this film. Having been said that, the movie could have been better, because the movie starts off well up until mid-point, the second half feels uneven, maybe because of the diversity of the topics in the second half (non-Zionist Jew, Islam, Mormonism, Scientology etc). So in the end the movie's final moment, although powerful, feels a little out-of-place/forced./rushed Other than that, kudos to Mr Maher, I'm his new fan. It's one of those movies that I wish could have been longer. |
|
| 24 |
Toy Story 3 2010, G) |
|
| 25 |
Despicable Me 2010, PG)
A solid animation debut from Universal. It's better than Sony's debut (called A Cloud of Meatballs or something). Initially it felt weird/awkward at first, and I was prepared to hate this movie. But the movie won me over. The "villainy" of Gru was used to move the plot forward as he is not really evil. The movie is touching while still maintaining its flufiness. Despicable Me falls right between Dreamworks (fluffy) and Pixar (emotional and heartwarming) |

























